Česká koruna v tomto roce nejspíš nezopakuje svůj hvězdný vzestup z loňského roku. Vůči euru během něj získala šest procent a dolaru skoro 20 procent. Letos to budou jen dvě tři procenta. Razantnější růst, asi dvakrát rychlejší než česká měna, by měla předvést koruna slovenská.
V globální lize 71 měn, které sleduje agentura Bloomberg, může českou korunu v tempu růstu předstihnout také polský zlotý, a dokonce i maďarský forint.

Co bude brzdit korunu?
Euro, které Češi před cestou na dovolenou nakupují nejčastěji, loni ve srovnání s rokem 2005 zlevnilo o více než 1,50 koruny. V průměru se směňovalo za 28,30 Kč. Letos by se mohla na každém euru ušetřit asi koruna, vyplývá z předpovědí analytiků.
Česká koruna podle většiny z nich má období nejrychlejšího růstu už za sebou. Investory může od jejího nákupu odrazovat prohlubující se schodek veřejných financí. Právě kvůli tomu byl na neurčito odložen termín pro zavedení eura.
"Česká koruna sice ještě má prostor k dalšímu růstu, ale rozhodující pro její další vývoj bude plnění kritérií pro zavedení eura," vyjádřila se pro agenturu Bloomberg Tania Kotsosová z londýnské firmy RBC Capital Markets.
Podle Jana Vejmělka, ekonoma Komerční banky, těžko hledat pádné důvody, proč by měl kurz koruny dále výrazně posilovat. Naopak, zhoršující se platební bilance bude tlačit na oslabování kursu. "Zahraniční obchod by se už neměl výrazně zlepšovat. Naproti tomu ještě zesílí odliv dividend do zahraničí," podotýká Jiří Škop ze zmíněné banky. Podle něj by se koruna mohla koncem letošního roku směňovat v kurzu 27,80 za euro. Jiní analytici uvádějí kolem 27 korun. Včera byla na dosah rekordních hodnot k euru (27,46). Vůči dolaru nakonec sestoupila na 20,83 koruny.
Experti více než zdejší měně věří slovenské koruně, která loni vůči euru posílila o devět a vůči dolaru dokonce o 18 procent. Euro loni Slováky v průměru stálo 37,20 koruny. Letos by mohlo zlevnit nejméně o dvě koruny. "Slovenské hospodářství si vede mimořádně dobře, a tak tomu bude i letos. Rychlý růst dále podpoří měnu," uvádí analytička Danske Bank Stanislava Pravdová.
Slovenská koruna se koncem minulého roku "utrhla ze řetězu". Hlavním důvodem bylo očekávání investorů, že zahraniční obchod Slovenska se bude díky novým kapacitám výrazně zlepšovat (na rozdíl od Česka). Před Silvestrem pobila předchozí rekordy, když se směňovala v poměru 34,21 za euro.

Trhy začínají věřit forintu
Pro investory může být zajímavý také maďarský forint. A to přesto, že obíhá v zemi, jejíž hospodářské zdraví je hodně podlomeno. Proto také během loňského prvního pololetí forint citelně oslabil. Trhy čekaly, jakou léčebnou kúru ekonomice po parlamentních volbách naordinuje vláda. Její premiér Ferenc Gyurcsány slíbil, že zvýšením daní a také úspornými škrty letos srazí schodek veřejných financí na 6,8 procenta HDP proti loňským 10,1 procenta.
Ratingová agentura Standard & Poor's. navíc těsně před Vánoci zlepšila výhled maďarské ekonomiky z hodnocení "negativní" na "stabilní". "Kabinet tak dostal příjemný dárek pod vánoční stromeček. Navíc se nedá čekat, že by agentura svůj pohled na Maďarsko často měnila," komentovala pro agenturu Bloomberg Nigel Rendellová z francouzské banky Calyon. Pokud se maďarský rozpočet dostane letos z nejhoršího, o forint bude zájem. Tím spíše, že sazby v Maďarsku budou ve srovnání s eurozónou dvojnásobné.
Investoři ve střední Evropě by neměli pouštět ze zřetele také polský zlotý, míní Radomír Jáč z firmy PPF Asset Management. Zlotý na rozdíl od koruny i forintu v posledních měsících tolik neposiloval. Jeho kurz navíc podpoří očekávaný růst úrokových sazeb.

Jak si vedou středoevropské měny