Investoři nevidí důvod pro další rychlý růst firmy


Společnost ČEZ očekává v letošním roce nárůst zisku na rekordních 34 miliard korun, investoři přesto nad touto informací přehnaně nejásají.
Cílové ceny většiny bank a brokerů se pohybují lehce nad tisícem korun za akcii, některé již při současných cenách ani nedoporučují nákup akcií této firmy. "Na konci loňského roku jsme snížili doporučení z kupovat na držet. Výhled hospodaření, který ČEZ trhu poskytl, byl o deset procent horší než naše odhady. Negativní jsou například očekávané problémy s temelínskou elektrárnou, ČEZ plánuje na letošní rok její delší odstávku," uvedl analytik Wood & Co. Tibor Bokor.
Kromě problémů s atomovou elektrárnou ČEZ již nebude výrazně profitovat z růstu elektrické energie v Německu, neboť situace na tamním trhu se stabilizovala. Ani s rozmachem skupiny prostřednictvím nákupů firem ve střední a východní Evropě to již nebude tak jednoduché
"V současné době je již málo věcí, které by akcie ČEZ posunuly výše. Akvizice budou obtížné, neboť v celém sektoru v západní Evropě je přetlak kapitálu a firem ke koupi není neomezené množství," řekl Lukáš Dufek z Komerční banky.
Impulzem pro investory by mohl být prodej části státního podílu ve společnosti ČEZ. Stát totiž potřebuje v letošním roce doplnit příjmy z privatizace, přibližně 30 miliard korun, do Státního fondu dopravní infrastruktury a prodej části akcií v ČEZ zatím vypadá jako jediné řešení. Stát v ČEZ drží 67 procent akcií, 16 procent se tedy může zbavit, aniž by ztratil majoritu. Koncepce případné privatizace však dosud není připravena. Ve hře jsou především tři varianty. Prodej části akcií na kapitálovém trhu, nové akcie na trhu by však posílení kurzu nepomohly. Stát také zvažuje, že by část akcií prodal samotné firmě, která by je následně zrušila.
Tím by si vylepšila kapitálovou strukturu, neboť podle investorů ČEZ drží příliš kapitálu. Poslední možností je nalezení strategického partnera. "O definitivní variantě jsme dosud nerozhodli. Ministerstvo financí nyní zpracovává posudek, který stanoví, jaká z variant je pro stát nejvýhodnější," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Dalším podnětem by pro ČEZ mohla být výstavba nových elektráren. "Takový záměr si však vyžádá mezi pěti a sedmi lety, takže v nejbližším období z toho ČEZ profitovat nemůže," řekl Dufek.