Díky novele zákona o daních z příjmů, jež začala platit na začátku loňského roku, pocítí nyní někteří podnikatelé snížení sazeb a rozšíření pásem pro výpočet daně z příjmů. Budou totiž poprvé přiznávat daň z příjmu podle nového systému.
Naprosté většiny se pak dotkne snížení sazby v prvních dvou daňových pásmech. V prvním z 15 na 12 procent a v druhém z 20 na 19 procent. Ostatní dvě pásma zůstávají nezměněna. První daňové pásmo je ještě rozšířeno, a tak by se nejnižší sazba daně měla vztahovat na větší množství osob než v minulých letech. Metodika výpočtu daně se nyní změnila tak, že poplatník bude uplatňovat slevy na dani, nikoli vybrané nezdanitelné části v základu daně. Od nynějška se tedy již vypočtená daň sníží o paušální částku 7200 korun.
Změny se týkají i daně z nemovitostí. První z nich je zvýšení částky, kterou je nutné najednou zaplatit. Z původního tisíce korun je nyní najednou splatná daň, která nepřesáhne částku pět tisíc korun. Snížil se i počet splátek daně nad pět tisíc - ze čtyř na dvě. Zároveň bude možné, aby přiznání a platbu daně z pozemku jeho majitelé podali podle spoluvlastnických podílů. Pozemek ale nemůže být v katastru evidován zjednodušeným způsobem a nesmí na něm stát stavba. Daň ze staveb od letoška nemusí platit ti, kteří pobírají sociální dávky.
Změny nastávají i ve výpočtu penále za nesprávné či nepodané přiznání daně. Jde o 20 procent částky doměřené správcem daně. Pokud svoji chybu ten, kdo má daň platit, zjistí sám a podá dodatečné daňové přiznání, penále platit nebude.
Velmi podstatnou změnou pro osoby samostatně výdělečně činné je fakt, že počínaje letošním lednem mají nárok na nemocenské dávky. Protože živnostníci jsou sami sobě zaměstnavatelem, nelze jim uložit, aby si sami sobě vypláceli náhradu příjmu. Snižuje se jim ale sazba pojistného ze současných 4,4 na 2,5 procenta. I nadále nebudou mít povinnost přihlásit se k nemocenskému pojištění. Pokud tak ale učiní, budou mít nárok na nemocenské až po třech měsících, kdy si začali nemocenské pojištění platit.