Investiční životní pojištění mohou Češi a Moravané uzavírat také v pojišťovnách v kterémkoli státě Evropské unie. Podle ředitele úseku životního pojištění z pojišťovny Winterthur Tomáše Vyskočila sice může mít každá pojišťovna svá interní pravidla, která mohou konkrétní podmínky při uzavírání smlouvy specifikovat, nicméně obecně platí, že každý občan unie má právo uzavřít pojištění v jakémkoli jejím členském státě.
Podle Jana Očenáška z oddělení komunikace ministerstva financí nesmí nikdo bránit občanům České republiky ani v uzavření pojistky v zemi, která není členem Evropské unie. "Je však třeba si uvědomit, že s takto uzavřeným pojištěním není vždy spojována náležitá právní ochrana. V rámci zemí unie jsou pravidla pro ochranu spotřebitele harmonizována a vykazují vysoký stupeň takové ochrany," říká.
Jediný zádrhel může podle Tomáše Vyskočila nastat v okamžiku, kdy by klient chtěl čerpat daňové úlevy. V takovém případě by totiž pojišťovna, s níž uzavírá smlouvu, musela mít povolení České národní banky k činnosti na území České republiky.
Podle zákona o pojistné smlouvě se musí smlouva uzavírat podle práva země, v níž má klient trvalý pobyt. Zpravidla ale záleží na domluvě s pojišťovnou. Ta většinou začlení do smlouvy zmínku, že se smluvní vztah bude řídit právem země pojistitele.
Pokud někdo uzavře investiční životní pojištění v zahraničí, dostává peníze zpravidla v eurech. Záleží však na konkrétní životní pojistce, kterou klient uzavře. Může se tak například stát, že švýcarská banka vyplatí pojistku ve švýcarských francích.