Zájem o investiční pojistky v Česku narůstá


Čím dál víc lidí, kteří uzavírají životní pojistku, volí její investiční variantu. Přestože počet takto uvažujících lidí roste, má tuzemský trh životního pojištění v porovnání se zahraničím co dohánět. Generální ředitel a předseda představenstva Aviva životní pojišťovny Pavel Matoušek tvrdí, že životní pojištění se v Česku podílí na celkovém předepsaném pojistném asi jen čtyřiceti procenty. V původních patnácti zemích Evropské unie je to však v průměru přes šedesát procent.


HN: Aviva byla první, kdo začal v Česku investiční životní pojištění nabízet. V poslední době jsou už tyto pojistky považovány za nejperspektivnější pojišťovací produkt. Jak se díváte na jeho budoucnost?
Zájem o klasické garantované kapitálové pojistky známé z německých zemí postupně klesá. Naopak roste obliba investičního pojištění. Svědčí o tom fakt, že ve světě je většina nově uzavřených pojistek právě taková. Investiční životní pojištění stále více preferují také klienti v České republice, s vyspělým světem se však ještě rovnat nemůžeme. Trh zde zatím vyčkává na další impulz, kterým by měla být očekávaná penzijní reforma.


HN: Výhodou investičního životního pojištění je možnost, že si klient sám může rozhodovat o tom, do jakých typů aktiv budou umisťovány peníze z jeho spořící složky. O jaké investice mají lidé největší zájem?
U investičního životního pojištění lidé volí hlavně vyvážené varianty, které jsou sice méně rizikové, ale také málo výnosné. V dlouhodobém horizontu, což je charakteristickou vlastností životního pojištění, je ale škoda se omezovat pouze na málo ziskové investice. Lidé by měli více pamatovat na akcie.


HN: Takže lidé příliš nevyužívají akciový investiční program, který máte v nabídce?
To jsem neřekl, klientům bych jen doporučil větší zastoupení akciové složky v jejich portfoliu. Co se týče našeho Strategického investičního programu, který je založen na akciích a dalších cenných papírech s proměnlivým výnosem, mezi klienty je vyhledávaný. Přibližně dvě třetiny z nich v něm mají alespoň část prostředků.
U investování do akcií se v České republice často setkávám s dvěma přístupy. Klienti buď akcie zcela pomíjejí, například z důvodů špatných historických zkušeností, nebo naopak vidí v akciích klíč k rychlému zbohatnutí. Oba přístupy jsou špatné. Investorů, kteří by k akciím přistupovali uvážlivě, je zde zatím málo.


HN: Životní pojištění je v Česku vnímáno hlavně jako spořící produkt. Je to správný pohled?
Životní pojištění je stále především pojištění. Proto primárním cílem k uzavření smlouvy by mělo být krytí rizik - tedy finanční ošetření ztráty života živitele rodiny, případně úraz s trvalými následky či další rizika.
Spoření, které je součástí kapitálových pojistek, je třeba chápat jako doplněk. Na tuto skutečnost se snažíme klienty neustále upozorňovat.