Guvernér Zdeněk Tůma mluví málo a suše, ale nikdy ne zbytečně. Pokud v rozhovoru pro HN tolik zdůrazňuje, že by bankovní rada měla zůstat apolitická, je to stejné, jako kdyby vášnivější povaha zvolala: Hlavně ať teď nepřijde nějaký lidovec nebo sociální demokrat!

Těsně předtím, než Václavu Klausovi vyprší funkční období, skončí i viceguvernér Luděk Niedermayer. Jako obvykle bychom už dlouho rádi věděli, kdo ho vystřídá. Prezident ale celých pět let neměl potřebu o kandidátech pro ČNB diskutovat: zjevně zná všechny odpovědi předem a nejlépe.

Podle ústavy rozhoduje o bankovní radě jen hlava státu, bez brzd a rovnováh. V Havlově éře průhlednost výběru stoupala, byť nedostatečně (Hrad například zveřejňoval, s kterými ekonomy se prezident o ČNB radil). V Klausově opět klesla. Stejně jako kultura vládnutí: posledně se prezident neobtěžoval rozloučit s končícími bankéři a byť jen zdvořilostně poděkovat za práci. A noviny se ho na výběr do ČNB už ani neptají.

Nejsme ale v Saúdské Arábii, aby se prezident choval jako monarcha, i kdyby nakrásně osvícený. ČNB je normální státní úřad, dnes navíc mocný regulátor finančního trhu. Výběr do bankovní rady má být proto předmětem veřejné debaty. Notabene když zatím nijak zvlášť osvícený nebyl a polovina Klausových kandidátů se ukazuje slabá či lidsky nezralá.

Z dosavadního výběru jen víme, že nový člen bankovní rady má sdílet Klausovy názory na přijetí eura. Když kdysi mluvil prezident o euru v roce 2021, znělo to jako vtip. Teď o podobném datu poslušně mluví i guvernér. A jen nepřímo apeluje: ať Klaus aspoň neposílá do ČNB vysloužilé politiky - v rámci obchodů před prezidentskou volbou.

tomas.nemecek@economia.cz