Ministr financí Miroslav Kalousek zvažuje zrušení daňových úlev na bydlení. Češi by tak mohli přijít o daňové odpočty z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. V případě průměrné hypotéky jeden a třičtvrtě milionu korun to může dělat až skoro dvanáct set korun měsíčně.

"O zrušení daňových úlev na hypotéky a stavební spoření budeme diskutovat, dokážu si je představit," říká Kalousek.

O zrušení těchto výjimek se mluví už delší dobu, Kalouskův záměr včera nevzbudil mezi bankéři překvapení. Podle nich by ale stát skončil s jedinou podporou bydlení, která efektivně funguje.

"Je to poslední tržně komfortní podpora, která zůstala. A má svůj význam, protože snižuje počet lidí, kteří nebydlí. Stát tak na sebe převezme větší starost za ty, kteří nebudou mít kde bydlet," říká například Pavel Kühn, ředitel hypotečního úvěrování České spořitelny. Ten tvrdí, že si lidé budou půjčovat menší částky než dosud, protože se jim tím prodraží měsíční splátka.

"Jsme proti zrušení daňových odpočtů, protože by to zdražilo investice do bydlení. Ale je to pro nás přijatelnější, než kdyby se zrušila státní dotace stavebního spoření," tlumočil stanovisko stavebních spořitelen tajemník jejich asociace Jiří Šedivý.

Na zájem Čechů o úvěry na bydlení však zrušení daňových úlev nebude mít podle odborníků výrazný vliv.

"Mnohem vyšší vliv na pokles zájmu o úvěry bude v budoucnu mít pravděpodobné zvýšení sazeb ČNB. Očekávání zdražení hypoték tak zřejmě i v tomto roce ještě bude podněcovat zvýšený zájem o hypoteční úvěry," říká například Vít Kalvoda z poradenské společnosti Sophia Finance.

O klienty se neobávají ani stavební spořitelny."Když by k tomu došlo, tak tomu lidi přizpůsobí výdaje. Klienti na doraz ve splátkách nejdou a prostě bydlet potřebují," říká Šedivý.

"Je pravda, že hypotéky si berou bohatí, kteří je často využívají právě k možnosti daňových odpočtů," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Daňové úlevy půjček na bydlení jsou už od letošního roku nižší a zájem lidí o hypotéky a úvěry stavebních spořitelen byl přitom minulý rok rekordní.

Banky na hypotékách půjčily skoro 150 miliard korun, o polovinu víc než před rokem. Stavební spořitelny půjčily za 11 měsíců téměř 67 miliard korun. Za celý rok 2006 poskytly úvěry za necelých 53 miliard korun. "Trh půjček stavebního spoření by zrušení daňových odpočtů neovlivnilo," tvrdí Šedivý. U běžné půjčky ze stavebního spoření ve výši 350 tisíc korun by to proti současnosti představovalo měsíční ztrátu klienta kolem 250 korun.

Citelnější by to ale bylo pro majitele hypoték. Klient s průměrnou hypotékou 1,7 milionu korun na 25 let dostane totiž zpět na daních podle letošního daňového zákona skoro 215 tisíc korun. Přitom v prvních letech, kdy zaplatí víc na úrocích, to představuje ročně zhruba třináct tisíc korun v peněžence navíc. Měsíční splátka 10 439 korun se mu díky daňové úlevě snižuje o 1 158 korun.


HN_080104_18.gif