Banky zavádějí stejný úrok na různé kratší fixace. Splátky hypoték s pevným úrokem na jeden rok přestávají být výhodné.


Hypotéky v Česku zdražují. Některé banky zvedly jejich sazby už na přelomu roku, největší tuzemský ústav pro drobné klienty Česká spořitelna jde s úroky nahoru ode dneška. A to je signál, aby následovali i další zbylí konkurenti.

"Zvýšení sazeb oznámíme v pondělí. Na kratších fixacích (období, po které se klientovi nemění úrok z hypotečního úvěru - pozn. red.) zvýšíme úroky o 0,2 procenta, u pětiletých fixací jde úrok nahoru o 0,1 procenta," řekl HN Pavel Kühn z České spořitelny.

Spořitelna není sama

"Jestli konkurence zvedne úroky, tak to uděláme také," říká Zdeněk Mojžíšek z Komerční banky. Už minulý týden se přitom zdražily hypotéky v ČSOB a Hypoteční bance, v GE Money Bank, v bance BAWAG a UniCredit Bank. "Naposledy jsme zvedali sazby v polovině listopadu, od ledna jsme zvýšili úroky na ročních a tříletých fixacích," uvádí šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Hypotéky teď zdražují nejen kvůli vývoji na tuzemském finančním trhu, kde jsou od posledního listopadového zvýšení sazeb ČNB peníze na půjčky pro banky nákladnější. "Dalším vážným důvodem je zavedení zdanění hypotečních zástavních listů a zdražení likvidity na světových finančních trzích, vyvolané americkou hypoteční krizí. Bankám se tak prodražují zdroje, ze kterých půjčují," říká Kühn.

Rostou hlavně úroky na hypotékách, u kterých si lidé sjednávají pevný úrok na kratší dobu. Zároveň některé banky přišly s radikální změnou - na nejběžnější fixace vyhlásily stejný úrok a tím výrazně zdražily hlavně výhodnější jednoleté fixace. Jedinou výhodou pevného úroku na jeden rok tak zůstává, že klient může po uplynutí této doby hypotéku bez sankčního poplatku splatit nebo převést za výhodnějších podmínek do jiné banky.

Zvýhodněné delší fixace

"Pro hypotéky s fixací jeden rok až sedm let máme nově jen jednu sazbu, a to 5,39 procenta ročně," potvrzuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Ke stejnému kroku se rozhodla i GE Money Bank. "V období, kdy se dá čekat další růst úrokových sazeb, tím chceme motivovat klienty, aby si brali delší fixace. Od Nového roku máme proto shodný úrok pro jednoleté, tříleté i pětileté fixace," potvrzuje Eva Chaloupková z GE Money Bank. Na tříleté a pětileté fixace má nyní jednu sazbu i Hypoteční banka a ČSOB.

"Zdražili jsme tříleté fixace, pětileté naopak nyní podporujeme, a proto jsme šli teď dokonce s úroky mírně dolů," říká Sadil.

Podle odborníků banky ke zvýhodňování delších fixací vedou čistě praktické pohnutky.

"Občas se stává, že co je dobré pro banky, je dobré i pro klienty. Z americké krize hypoték se bankéři poučili, že někteří lidé po zvýšení úroků nemají na splátky, a tak nutí klienty, aby si současné úroky zajistili na delší dobu," říká Vít Kalvoda ze společnosti Sophia Finance. Podle něj se tím projevuje větší opatrnost bank: "Banky totiž čekají, že růst sazeb ČNB bude pokračovat." Ekonomové odhadují, že ČNB zvedne úroky v roce 2008 jednou nebo dvakrát.

"K nejbližšímu zvýšení úrokových sazeb může dojít už v únoru, za celý letošní rok ale můžou sazby stoupnout až o půl procentního bodu, " říká David Navrátil z České spořitelny.

Inflace jen jednorázová

Inflace roste, za leden kvůli zvýšení daní a zdražení ropy a potravin předpovídají analytici růst cen o šest procent, ale podle nich jde o jednorázový efekt, který ČNB nemůže sazbami příliš ovlivnit. Proti většímu růstu sazeb ČNB mluví i posilující koruna.

Úvahy o dalším zvyšování úroků ČNB ale banky promítají už v předstihu do vlastních úroků, ze kterých samy půjčují klientům peníze.

Úroky u pětiletých fixací by se tak podle odhadu Sadila mohly letos vyhoupnout až k sedmi procentům ročně. Nejvíce pocítí zvýšení úroků lidé, kterým letos končí úroková fixace. Banky v takovém případě dávají klientům vyšší sazby než novým zájemcům.

Letos přitom má jít podle odborníků zhruba o devadesát tisíc lidí. Z toho je zhruba třetina těch, kteří si vzali v roce 2005 tříletou fixaci s ročním úrokem kolem tři a půl procenta. Nyní se přitom úroky u těchto půjček pohybují skoro o dvě procenta výše.

Ještě strmějšímu zdražování hypoték brání stále ostřejší konkurenční boj o klienty mezi bankami. Hlavně menší hráči na trhu dávají najevo, že si z něho chtějí uloupnout větší podíl.

"Vloni jsme poskytli dvakrát více hypoték než v přecházejícím roce, celkem šlo o 21,4 miliardy korun. Nečekáme, že zájem poklesne," říká Kofroň.

Trh stále roste

Šéf Hypoteční banky Jan Sadil odhaduje, že celý trh letos vzroste o deset procent, Zdeněk Mojžíšek, ředitel marketingu Komerční banky, sází na nárůst až o dvacet procent.

"Příjmy lidí se zvyšují. Vycházíme i z toho, že developeři naplánovali další projekty a také oni nečekají prudké zchlazení poptávky."

"Banky ale budou držet marže ještě víc na uzdě, aby si klienty udržely a nepřetáhla jim je výhodnější nabídka konkurence," říká Navrátil

Za loňský rok banky na hypotékách půjčily kolem 150 miliard korun, o polovinu více než před rokem. V prvním čtvrtletí letošního roku čekají mírné přibrždění zájmu, protože lidé budou podle nich vstřebávat největší zdražení běžných výdajů, ke kterému díky růstu cen potravin, ropy, energií, bydlení a dopravy od Nového roku došlo.

Podle Mojžíška proto banky přijdou s novinkami, které splácení ulehčí. Rozšíří se například možnost snižovat či zvyšovat výši splátky i během doby fixace, nebo i předčasně splatit úvěr bez sankce.


070107_18.gif