- Koruna dál posiluje, euro se v pátek prodávalo za 23,599

- Tlak na vývozce se zvyšuje, více se zaměřují na domácí trh


Česká ekonomika dokáže silnou korunu ustát. Takový závěr z výsledků zahraničního obchodu učinili finančníci a česká koruna dál posilovala. V pátek se euro obchodovalo dokonce za rekordních 23,599 koruny. Podle údajů Českého statistického úřadu v květnu vývoz v meziročním srovnání stagnoval, bilanci ovšem vylepšoval dovoz. Navzdory vysokým cenám paliv klesl o dvě procenta. Přebytek zahraničního obchodu tak v květnu dosáhl 9,2 miliardy korun oproti 5,3 miliardy před rokem.

Stagnující export ale naznačuje, že čeští exportéři se silnou korunou v zádech stále obtížněji vyvážejí. Analytici však stále nejsou skeptičtí a odhadují, že přebytek obchodní bilance dosáhne letos zhruba 80 miliard korun oproti 89 miliardám v loňském roce.

"Euro za 24 korun už je pro řadu firem likvidační," míní Zdeněk Černý majitel společnosti Biomac, která vyrábí brikety z biomasy. "Celý náš obor měl ale obrovské štěstí. Vytvořila se poptávka i na domácím trhu, takže můžeme zahraničí opouštět. Jenom na vývozu bychom nepřežili," dodává s tím, že splní uzavřené kontrakty pro rakouské obchodní řetězce a od listopadu vyvážet přestanou.

Dovozci si mnou ruce

Proč ale poklesl dovoz, když kupní síla Čechů nikdy nebyla vyšší a dal by se tak očekávat spíše růst dovozu? "Může za to snížená domácí poptávka," míní analytik společnosti Patria Finance David Marek. Podle něj domácnosti od nákupů odrazuje vysoká inflace a dopady novoroční reformy. Druhým faktorem byla nižší investiční aktivita. Největší vliv na pokles ale měla silná koruna, v eurech dovoz meziročně vzrostl o víc než deset procent. Silná domácí měna dokázala dovážené zboží zlevňovat a držet na uzdě rostoucí ceny ropy a nerostných surovin.

Ruce si tak mnou firmy, které spíše dováží. "Čím je koruna silnější, tím lépe," přeje si Martin Mikš ze společnosti CWS, která vyrábí kabelové žlaby pro energetiku a železnici. "Sice také vyvážíme, ale dovážíme více. Silná koruna nám tak snižuje náklady," vysvětluje.

Levný dovoz může ovšem omezit poptávku po domácím zboží. "Nyní přehodnocujeme výběrová řízení na naše dodavatele. Za současného kurzu to vychází jinak, samozřejmě v neprospěch českých firem," říká Jiří Meloun, šéf společnosti JabloCom, která vyrábí stolní "mobil". Vyváží 96 procent produkce, ovšem dopady silné koruny nepociťují tak silně, protože řadu činností jim zajišťují další dodavatelé a část výroby vzniká v Číně. Silná koruna ovšem i jim bere motivaci do dalších investic.

Koruna na výsledky zahraničního obchodu reagovala dalším posilováním. A to přesto, že šlo o výsledky za květen, kdy byl průměrný kurz 25,10 koruny za euro.

Zajišťování se již nevyplácí

Od té doby ale došlo k rychlému posilování a v současnosti se kurz zabydlel pod hranicí 24 korun za euro, tedy o dalších pět procent níže. Během posledních pěti týdnů tak koruna posílila stejně jako za šest měsíců před tím.Dopady budou o to silnější, že již řadě firem vypršela ochrana proti kurzovým rozdílům a do nových smluv se již nepouští.

"Zajištění již nějakou dobu nemáme, je to pořád dražší a nabídky bank nám nepřišly výhodné," říká finanční ředitel výrobce autodílů Fezko Jaroslav Hořínek. Firma tak v boji se silnou korunou spoléhá hlavně sama na sebe.

Méně podobných zajištění nyní používá i mladoboleslavská Škoda Auto. Ta se nyní zaměřuje spíše na to, aby v eurech co nejvíce platila svým dodavatelům.

HN_080707_18a.jpg