Názory analytiků na další vývoj cen ropy, kovů a potravin se liší, pokud by se však měla opakovat historie podobných komoditních cyklů z minulosti, pak by trh komodit čekala mnohaletá relativní stabilita.

Poslední komoditní boom trval pět let od roku 2003 a byl za poslední století nejdelší, ale také nejširší. Na rozdíl od předchozích cyklů nyní prudce rostly ceny všech tří druhů komodit - energie, kovů a potravin, ale i ceny různých exotických surovin, zejména vzácných kovů. Dosud nejdelší bylo období silného růstu cen komodit za první světové války, které trvalo čtyři roky.

Další zprávy z komoditních trhů

Naprosto výjimečný byl poslední boom co do tempa cenového vzestupu. Podle Světové banky se ceny komodit po odečtení inflace v průměru zvýšily od začátku boomu o 109 procent a proti cyklickému minimu z roku 1999 stouply o 130 procent.

Dosud držel rekord předešlý růst z let 1973-74, kdy ceny v průměru proti cyklickému minimu vzrostly o necelých 60 procent. Ceny ropy v nominálním vyjádření nyní vzrostly proti minimu z prosince 1998 k vrcholu z letošního července o neuvěřitelných 1415 procent.

Supercyklus v akci

Výjimečná je však i rychlost a hloubka nynějšího zvratu. Ropa od července ztratila více než dvě třetiny hodnoty a více než o polovinu klesl globální komoditní index Reuters-Jefferies CRB. Ten v říjnu zaznamenal rekordní měsíční propad a nyní je nejníže za šest let.

Náhlý propad vyvolává otázku, zda jde jen o dočasnou výchylku v domněle dlouhodobém růstovém trendu, nebo je to další projev cyklického vývoje komoditních cen, kdy obvykle po období strmého růstu následuje pokles a poté mnohaletá stagnace.

Většina analytiků z Wall Street stále ještě doufá, že jde jen o korekci a že léta boomu ještě neskončila. Tento názor se zakládá na teorii, podle níž se trh nachází ve výjimečném "supercyklu", protože svět údajně vstoupil do éry trvale rostoucí poptávky a nedostatečného růstu nabídky. Letošní finanční krize a následná těžká recese však touto vírou důkladně otřásly.

Zastánci teorie "supercyklu" se utvrzují v názoru na nevyhnutelnost budoucího růstu cen poukazováním na stále silnou poptávku v rozvojovém světě na jedné straně a na přetrvávající limity v nabídce včetně nedostatečných minulých investic a rostoucího trendu surovinového nacionalismu na straně druhé. Nynější pokles je podle zástupce jedné těžařské firmy jen "restartováním" boomu, nikoli jeho koncem, a ceny nutně obnoví růst.

Z fáze růstu do útlumu

Rostoucí část ekonomů však s tím nesouhlasí; do jejich čela se tento měsíc postavila Světová banka, která ve zprávě z tohoto měsíce konstatovala, že komoditní boom je u konce. To v soukromí připouštějí i někteří manažeři těžařského sektoru. Podobně jako předešlé růstové trendy byl i tento ukončen tím, že světová ekonomika přešla z fáze růstu do útlumu a recese. V recesi je nyní celý západní svět a útlum zažívají i rozvojové ekonomiky jako Čína.

Informace o specifických komoditách

"Jak dokládá rychlý pokles cen komodit od poloviny roku 2008, lze současný boom nejlépe pochopit jako další cyklus v dlouhé historii cyklů komoditních cen," uvedla Světová banka. Období 2003-08 srovnává s podobnými boomy z let ropné krize 1973-74 a poválečné obnovy 1950-57. Tehdy byl prudký růst cen vždy vystřídán výrazným poklesem, po němž přišla relativní stabilita.

Zastánci tohoto názoru sice předpovídají, že ceny se nyní budou pohybovat poměrně vysoko nad minimy 90. let, na rozdíl od hlasatelů dalšího růstu však ani v dlouhodobějším horizontu nepočítají s návratem na extrémní maxima letošního léta. Vzhledem k pomalejšímu růstu populace a příjmů totiž čekají, že příští dvě desetiletí budou ve znamení volnějšího ekonomického růstu a tím i mírnější poptávky po komoditách.

Extrapolace jako špatný krok

I po oživení ekonomického růstu bude muset poptávka podle analytiků teprve pomalu absorbovat zvýšené produkční kapacity vytvořené v letech cenového vzestupu a nyní překotně odstavované. "Je určitě nepravděpodobné, že bychom někdy v dohledné době zažili další všeobecný boom cen komodit, který by trval tak dlouho a šel tak vysoko," uvedl ekonom Světové banky Andrew Burns.

Historický vývoj komoditních cyklů podle britského listu učí, že extrapolovat současný trend do budoucna bývá většinou velmi špatná sázka; mohli se o tom přesvědčit například ti, kdo investovali do komodit třeba na počátku letošního léta. Znamená to ovšem také, že ani nynější propad cen není posledním slovem a neurčuje to, co se bude dít v dalších letech.

Oživení cen se do dvou let nedá čekat

Na krátkodobém výhledu cen komodit se ale všichni vesměs shodují - vzhledem ke stavu světové ekonomiky se oživení cen v příštím roce až dvou čekat nedá. Pro příští rok odhaduje Mezinárodní měnový fond zpomalení růstu globální ekonomiky na 2,2 procenta a vyspělé ekonomiky zažijí první celoroční pokles od druhé světové války.

Silný útlum zasáhne i rozvojový svět, což je již nyní vidět na Číně, kde se podle některých bankéřů a těžařů aktivita v některých průmyslových sektorech téměř zastavila. Prozatím to maskoval řízený útlum průmyslové výroby v souvislosti s letní olympiádou, nyní však začalo být zřejmé, že čínský průmysl se není schopen vrátit do předchozích růstových temp. I to byl jeden z důvodů podzimního propadu komoditních trhů, uvedl britský list.