Na Slovensku musejí obchodníci vracet zpět lidem v eurech.Vstup do eurozóny přinesl Slovákům mnohdy nečekané komplikace. Platba eurem totiž zpozdila například některé spoje. V průzkumu Hospodárských novin v Bratislavě to potvrdil i řidič linkového autobusu  z Bratislavy do Prešova Anton Valka. Euro zpozdilo jeho spoj o více než půl hodiny.

"Do 16. ledna to bude zlé. Nevylučuji do té doby takováto zpoždění. Čeká nás hodně práce, protože lidé platí slovenskými korunami a my jim musíme vracet v eurech. Proto to trvá déle," vysvětlil řidič pro HN.

V obchodech je zatím klid

V pátek se na Slovensku otevřely obchody a čekalo se, jaké problémy nastanou. Například v Čadci prý zatím žádné problémy s placením a vracením peněz v obchodech nepociťují. 

Přečtěte si také

"Lidé stále mohou platit zatím ještě i v korunách. A že by v obchodech byly velké fronty kvůli přepočítávání kurzu, vracení zpět v eurech? Ty potíže zatím nejsou," řekla pro server iHNed.cz Anna Kullová z Čadce.

Pokud jde o využívání tamní městské hromadné dopravy, lidé si většinou nakoupili předplacené kupony. "Díky tomu se pak netvoří tolik fronty a navíc to vyjde i levněji," dodala Kullová.

Podle Valka se lidé snaží zbavovat slovenských korun, které jim zůstaly v peněženkách. Na bratislavské železniční stanici neskrývali obavy prodejci rychlého občerstvení, kteří se zákazníky řešili, zda jim mohou vracet ve slovenských korunách. Od 1. ledna totiž musejí obchodníci pouze v eurech.

Potíže na železnici a v taxi

Podobné problémy se řešily i v dalších městech, například v Žilině. "V šest hodin ráno jsem si kupoval lístek do Bratislavy. Platil jsem v korunách, ale v pokladně mi odmítli vrátit v eurech. Prý ještě nejsou připraveni," řekl pro HN v průzkumu Peter.

Euro příliš netrápí ale ani některé taxikáře. Zákon nezákon, místo v eurech vracel v korunách. "Eura ještě nemám. Budu si muset nastartovat terminál. A kdo chce, ať platí," uvedl.

Slovensko se stalo 1. ledna 2009 v pořadí šestnáctým členem eurozóny. Slovenská koruna tak po 16 letech zanikla. Nicméně ještě do 16. ledna mohou lidé platit v eurech i slovenských korunách, obchodníci jim však musejí vracet zpět pouze v eurech. Po 16. lednu už ale skončí na Slovensku i placení slovenskými korunami. Euro je tak nyní domácí měnou pro téměř 329 milionů lidí v celé Evropě.


VÁŠ NÁZOR - Žijete na Slovensku nebo tam právě pobýváte? Napište nám vaše zkušenosti z prvních dnů eura.

Moderovaná debata, vaše názory budeme průběžně zveřejňovat ZDE.


Streetway, e-mail uveden

Ráno som bol v obchode, žiadne zdržanie, žiadne problémy. Skôr paradoxne ľudia sú nejaky viac komunikativny, viacerí sa bavia s pokladníčkami, ako sú na tom s eurami čo do počtu, dost zaujímavá skúsenosť :o)


Peter Minárik

Bývam na Slovensku a pracujem v Taliansku. Myslím, že zatiaľ ide zavedenie eura bez problému. Mám nakúpené a natankované, tak odchádzam na prvé kafe za euro.


hedko BB

Je to super. Ľudia sa na tom bavia, pomáhajú počítať pokladníčkam a majú z toho zábavu. Nevidel som ani jednu stresovú situáciu, a to mám obchod, kde je denne viac ako 300 platiacich zákaznikov.


yojo

Výhodou prechodu na EURO je, že obchodníci nenadávajú, keď platím kartou malé sumy. Takže dnes som kartou zaplatil nákup vo výške 1,03 EURA a teta v pokladni vôbec nefrflala. :-)


Miroslav Janík, Nitra

Bol som na obed v Tescu, pokladníčky na každej pokladne, takže žiadne fronty, platil som v korunách, výdavok v eurách. Len je fakt, že tých mincí mám až až - z dvoch nákupov....

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: