TankováníNa rotterdamské burze se v minulých dnech odehrálo něco, co už dlouho ne - zvedly se ceny pohonných hmot. A po dlouhé době tak stouply i velkoobchodní ceny v Česku.

Skutečnost, že ve velkoobchodu zdražil pro tento týden litr nafty podle informací HN o osm haléřů a benzínu až o 22 haléřů, ještě cenu u pump výrazně neovlivní. Zatím.

Rostoucí ekonomické potíže silničních dopravců a zimní tradičně nižší provoz osobních vozů snižuje v těchto dnech spotřebu paliv. V téhle situaci si pumpaři raději uberou z marží než aby zdražili.

Natural za 22,50 

Natural 95 je dnes k mání podle údajů kartové společnosti CCS v průměru za necelých 22,50 korun, nafta stojí 24,22 korun. Nákupní ceny pump přitom dnes v průměru převyšují 22 korun u nafty a 20 korun u benzínu. Přitom ropa tvoří z této sumy necelou polovinu, větší část tvoří státem diktované daně.

Marže necelých dvou korun je dnes pro pumpaře výrazně lepší než loni v létě, kdy benzín stál o deset korun víc a mnozí prodejci tehdy byli nuceni prodávat i pod extrémně vysokou nákupní cenou.

„Na burze v Rotterdamu se teď projevuje růst ropy z přelomu roku. V nejbližších dnech ceny benzínu a nafty ještě mohou klesat, ale pokud vývoj na burze bude pokračovat, další týden by už pumpy mohly své vyšší náklady promítnou řidičům,“ soudí Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Dále čtěte

Dosavadní zlevňování paliv nezastavil ani zákon o ochranně ovzduší, jehož novela nařizuje od ledna petrolejářům přidávat do pohonných hmot vyšší podíl biosložek než byla loňská dvě procenta. Od letoška musejí  dodat na trh z celkové spotřeby benzínu a nafty minimálně 3,5 procenta líhu, respektive 4,5 procenta metylesteru olejů.

Drahé biosložky 

Například státem ovládaný distributor paliv Čepro už rozeslal odběratelům informaci, že biosložky zdraží celkový objem nafty maximálně o 20 dolarů za tunu, tedy zhruba o 30 haléřů litr. V případě benzínu jde prý o maximálně 10 dolarů za tunu – tedy litr prodraží biosložka přibližně o deset haléřů. Tyto velkoobchodní ceny platí už od ledna, ale přesto je pumpaři dosud nezohlednili u stojanů svých čerpacích stanic.

Také petrolejářských odborník a manažer Benziny Václav Loula odhaduje, že vyšší podíl biosložek zdraží benzín a naftu řádově o deset až třicet haléřů. „Je otázka, kdy se to projeví u stanic. Kvůli nynějšímu poklesu spotřeby váhají petrolejářské obchodní řetězce se zdražením,“ říká Loula.