ropa_rafinerieCeny ropy na světových trzích žene vzhůru spor mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávky plynu, kvůli kterému se utáhly kohoutky do řady evropských zemí, ale i konflikt na Blízkém východě.

Cena americké lehké ropy se odpoledne vyhoupla na 50,47 dolaru za barel, severomořská ropa Brent vyskočila dokonce na 54,62 dolaru za barel. Krátce po 14. hodině našeho času stál barel americké lehké ropy 49,73 dolaru, severomořská Brent pak 54,15 dolaru za barel.

Spor o ruský plyn

K růstu cen přispívá i spor o zemní plyn mezi Ukrajinou a Ruskem, který se v úterý vyhrotil až k zastavení dodávek do řady evropských zemí, například do České republiky proudí jen 25 procent z nasmlouvaného množství. Ruský monopol Gazprom posílá do Evropy již jen čtvrtinu běžného stavu. Rakousko dostává o 90 procent méně ruského plynu, do Bulharska, Makedonie, Řecka a Turecka plyn z Ruska již neproudí vůbec. Turecko by však mohlo dostat část plynu z Íránu. Říman pak pro iHNed.cz řekl, že na nule jsou také dodávky do Chorvatska a Slovinska.

Čtěte více o vývoji rusko-ukrajinského sporu o plyn

Ceny ropy začaly růst na sklonku loňského roku, kdy Izrael zahájil ofenzivu v pásmu Gazy s cílem zastavit rostoucí raketové ostřelování svého území. Konflikt sice dodávky ropy z Blízkého východu přímo neohrožuje, na druhou stranu ale zvyšuje riziko v celém regionu, který je z hlediska těžby ropy ve světě klíčový.

Za loňský rok ropa především kvůli globální ekonomické recesi ztratila téměř 54 procent. Šlo tak o vůbec největší cenový propad za 25 let. Ještě na začátku loňského července se cena americké ropy vyšplhala dokonce nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla zhruba o 60 procent.

Snižování těžby ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) 17. prosince rozhodla o snížení celkového těžebního limitu o rekordních 2,2 milionů barelů denně. Ropný kartel svými kroky reagoval na propad cen ropy. OPEC snížil produkční limit od loňského září už o 4,2 milionu barelů denně. Nový těžební strop OPECu je 24,845 milionu barelů denně, přičemž ještě v září byl 29,045 milionu barelů denně.

Ropu začalo se zpožděním podporovat i prosincové rozhodnutí ropného kartelu OPEC dál snížit těžbu. V posledních dnech daly najevo vůli omezit produkci v souladu s tímto plánem další země jako Írán a Kuvajt.