Základní a střední školy by se mohly dostat do finančních potíží. Hrozí jim, že si přístup na internet, který měly dosud zdarma a dotovalo ho ministerstvo školství, budou muset hradit samy.

Chybí miliarda korun


Školskému resortu totiž kvůli škrtům ve státním rozpočtu na letošní rok chybí už od začátku roku miliarda korun. Tu každoročně posílá právě na internetové připojení či počítačové vybavení.

"Situaci se snažíme intenzivně řešit. Poprosili jsme proto nyní vládu o uvolnění rezerv ve výši alespoň půl miliardy korun. Peníze jsme ale prozatím nedostali," konstatuje mluvčí ministerstva školství Michaela Taschnerová.

Internetové připojení centrálně zajišťuje soukromá společnost Telefónica O2 Czech Republic. Od začátku roku ale nedostala od státu zaplaceno. "Jednání s ministerstvem probíhají. Společnost stále poskytuje služby, které školám zajišťovala dříve," upozornila Jana Voňavková z tiskového oddělení firmy. K tomu, kolik ministerstvo za pět měsíců celkem dluží, se však nevyjádřila ani jedna strana.

Z rezerv pouze 80 milionů


"Dluh hned splatíme, až kabinet prostředky uvolní. Kdy to bude, prozatím nevíme," podotýká Taschnerová.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty však už ministerstvo školství peníze na internet má. "Povolili jsme, aby si školství sáhlo na miliardu korun ze svých rezervních fondů. Záleží na ministryni, na co peníze použije."

Resort školství se však brání, že pro internet může využít pouze 80 milionů korun. "Na internet může jít jen opravdu malá část. Musíme z rezervy zaplatit třeba soukromé školy nebo plánované stavby," tvrdí vrchní ředitel kabinetu ministryně Petr Roupec.

Problémy s penězi na internet se opakují. Neslavně dopadl před sedmi lety i sedmimiliardový projekt Internet do škol. Ministerstvo školství v něm nehospodárně využilo 884 milionů a záměr zkrachoval.

Internetové připojení není však jediným problémem českých škol. Těm chybějí také peníze na kvalitní počítače.

"Pomáhá nám městská část. Náklady na počítače kryje z peněz vybraných na herních automatech," popisuje Jarmila Holá, ředitelka pražské Základní školy F. Peřiny. I podle nedávného průzkumu eEurope plus, který v zemích Evropské unie mapuje počítačovou vybavenost škol či připojení na internet, Česko za vyspělými státy zaostává. "Přitom počítačovou gramotnost zahrnují i nové školní osnovy, které si nyní školy sepisují," stěžuje si Holá.

Zatímco v Dánsku připadne v průměru na sto žáků základních a středních škol 26 počítačů, u nás je to zhruba i třikrát méně, tedy osm počítačů na stovku studentů. Lépe je na tom například Rakousko, tradičně nejlepší vybavení mají severské země a Velká Británie.

Průzkum se sice konal vloni na jaře a do konce roku 2006 se podařil počet počítačů na školách zvýšit zhruba na deset na sto žáků, přesto je to ale podle učitelů zoufale málo.