Zaplaťte činži a jděte


Bude-li se chtít majitel domu po roce 2010 zbavit nájemníka, který mu je třeba nesympatický, bude mu moci dát výpověď bez udání důvodu. Lhůta bude dvouletá. Tak to aspoň vládě navrhuje ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Je dvouletá lhůta vůbec nutná? Vždyť nájmy mají být po roce 2010 podle zákona plně deregulovány. Jenže i poté by majitel domu musel zřejmě dát k soudu každého jednotlivého nájemníka, který odmítne nové finanční podmínky. Soudy rozhodují pomalu. Výpověď bez udání důvodu (tedy i bez soudu) je svým způsobem elegantní řešení.

Výpovědní lhůta by mohla být kratší než dva roky. Vždyť privilegovaná a sociálně různorodá vrstva lidí, kteří v této zemi platí regulovaný nájem, má dost času připravit se na novou situaci. Tržní cenu v každé lokalitě lze již dnes zhruba odhadnout a do roku 2010 je možné přehodnotit rodinný rozpočet, lze se přestěhovat do menšího bytu, do levnějšího bytu na předměstí, najít si lépe placenou práci, vzít si hypotéku a koupit vlastní byt či domek.

Vláda a parlament mohou uvažovat o tom, že ponechají důchodce (nebo důchodce nad sedmdesát let) tam, kde jsou. Je však zcela klíčové, aby to byl stát, kdo bude doplácet majitelům rozdíl mezi regulovanou a tržní cenou nebo důchodcům podporu na bydlení. Stalo se v této zemi podivnou zvyklostí, že sociální politiku mají místo toho provádět majitelé domů. Tu ale nedělají ani elektrárny, ani plynárny, a v samoobsluze nedostávají důchodci levnější jogurt.


jan.machacek@economia.cz