Přehlídka Colours of Ostrava nabízí world music, rockovou energii a etnickou hudbu. V centru Ostravy se bude konat již posedmé. Lákadlem prvního festivalového dne bude jazzový koncert, na němž v podhradí Slezskoostravského hradu vystoupí norský saxofonista Jan Garbarek a indický bubeník a perkusista Trilok Gurtu.

Z Německa ve čtvrtek na festival přijede dýdžej Shantel, jehož doprovodí Bucovina Club Orkestar. Ve stanu v podhradí se představí skupina Trio de Janeiro, v kostele v Českobratrské ulici bude zpívat východní mantry německá zpěvačka Deva Premalová za doprovodu britského hudebníka Mitena.

Hlavními hvězdami čtyřdenního festivalu, který potrvá do neděle, budou v dalších dnech irská zpěvačka Sinéad O'Connorová, její krajané z kapely Happy Mondays a americká skupina Gogol Bordello.

 

Nad Ostravou vyjde hvězda Sineád

 

sinead_oconnor__192x128_.jpgSlza kanoucí po tváři dívky drsného zevnějšku ve videoklipu k dojemné baladě Nothing Compares 2 U z pera funkového podivína Prince. Roztržená fotografie papeže Jana Pavla II. v přímém přenosu pořadu Saturday Night Live americké televizní stanice NBC, gesto doprovázené heslem "Bojujte proti skutečnému nepříteli" pronesené zpříma na kameru.

Nechuť podřídit se zvyku nechat na začátku koncertu v New Jersey zahrát americkou hymnu, čímž si od swingového krále Franka Sinatry vysloužila poznámku: "Ta Sinéad O'Connorová ale musí být pitomá ženská!" Pokus o sebevraždu v den třiatřicetin, vysvěcení v církevním "trucpodniku" dovolujícím kněžskou službu ženám, lesbický "coming out" a nakonec před pěti lety vyhlášení, že opouští svět popmusic.

 

Hněvem k odvaze

 

Klíčové momenty kariéry letos dvaačtyřicetileté matky čtyř dětí jsou dobře známé, stejně jako je už dávno jasné, že se "modrooký elegán Frank" tehdy ve svém příkrém úsudku hluboce mýlil. Sinéad O'Connorová by si za heslo mohla zvolit dávné rčení, že "hněv je prvním krokem k odvaze", jež ostatně několikrát v rozhovorech citovala. Její sobotní vystoupení patří k hlavním bodům festivalu Colours of Ostrava, jehož desátý ročník začíná v moravskoslezské metropoli dnes. Koncert je součástí akustického turné Sinéad O'Connorové k loňské desce Theology.

Článek pokračuje pod videem

Světovou proslulost jí zjednal úspěch desky I Don't Want What I Haven't Got (Nechci, co nepostrádám) vydané v roce 1990, jejího druhého alba s hitem Nothing Comares 2 U, který Sinéad O'Connorová vytáhla z Princeovy popelnice a proměnila jej ve vzácný drahokam včetně té slzy, "skvostné karbunkule", řečeno s Janem Nerudou. Píseň ovládla hitparády v osmnácti zemích a desky se prodalo sedm milionů kusů.

Nečekaný a fenomenální úspěch. Kde se tedy vzal ten "svatý hněv", který z ní dělá jakousi žalmistku moderní doby?

"Jako malá jsem Bohu slíbila, že když mě dostane z toho pekla, v kterém žiju, jednou pro něj budu nějakým způsobem pracovat," vysvětlila jako dítě z rozvrácené rodiny, jež si v Irsku nemohla dovolit rozvod, když se jí ptali, proč na protest proti Vatikánu tutlajícímu pedofilní aféry irských kněží roztrhala papežovu fotku a rozpoutala tím skutečné mediální furore. To byla na vrcholu slávy - mnohem skromnější současnou kariéru však pohání stejná dychtivost, jak je patrné z loňského alba Theology. Přes svůj název jde vlastně o politické album; O'Connorová tu na protest proti teologickým konceptům ospravedlňujícím "válku proti islámskému teroru" staví starozákonní texty, které celý válečný koncept zpochybňují.

"Stojí mimo hru šoubyznysu a místo toho říká, co si myslí, a vychovává děti," poznamenal k její kariéře v posledních letech časopis I Like Music, jemuž nedávno poskytla jeden z mála rozhovorů.

 

Milostná vzpoura

 

S odstupem času zapadají její činy, kdysi tak neúnavně propírané tiskem i fanoušky, do mozaiky kreslící obraz ženy, která se podle svých slov ocitla na "misii vysvobodit Boha od náboženství". Nabubřelý tón tohoto hesla má nejspíš co činit s irskou vroucností, s níž se tradičně zbožný národ pokládá za "domácí boží". Odtud milostná vzpoura, rozdmýchávaná zpěvaččinou maniodepresivní povahou. Vroucnost však pro její hlas znamená totéž, co elixír mládí, jak je slyšet z alba Theology i předchozí, vynikající dvojdesky Throw Down Your Arms ve stylu reggae. Sinéad O'Connorová patří mezi velikány irské hudby, jako jsou Van Morrison, U2 nebo Chieftains. Zpěvačka křísí hebkým hlasem jejího vzpurného ducha.

 

Program Colours of Ostrava

 

ČTVRTEK
Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu (Norsko/Německo, Indie)

 

Teatr Novogo Fronta (Rusko), All Star Refjúdží Band, Deva Premal & Miten (UK/Německo)


 

PÁTEK
Noa (Izrael), Happy Mondays (UK), Dandy Warhols (USA), Priessnitz, Tanya Tagaq (Kanada), Sidi Tobiasz (Slovensko), Longital (Slovensko), Jaroslav Dušek a Divadlo Vizita, Divadlo Petra Bezruče: Should i stay or should i go?, Recycler (Francie), Irfan (Bulharsko), Precedens a Bára Basiková, Gendos (Tuva), Dokumentární filmy a diskuse o Izraeli

 

SOBOTA
Dan Bárta & Illustratosphere, Sergent Garcia (Francie), Sinéad O'Connor (Irsko), Goldfrapp (UK), Hawkwind (UK), Psalm Drummers (UK), Xavier Baumaxa, Lucie Bílá, Daby Touré (Mauritánie), Koop (Švédsko), Lou Rhodes (UK), Vladivojna La Chia, Gulo čar, Please the Trees, Divadla SKUTR, Vosto5, A Filetta (Korsika)

NEDĚLE
Craig Adams & The Higher Dimension of Praise (USA), Habib Koité & Bamada (Mali), Gogol Bordello (USA), J.A.R., Prouza, Cartonnage, Les Boukakes (Francie), KOA, Bluesweiser (SK), Budoár staré dámy, Divadlo Buchty a Loutky, Lenka Vyskočilová alias Lemura Lepá, Iva Bittová, George Mraz, Emil Viklický, Laco Tropp, Colours Slam Poetry 2008

 

Umělci, u nichž není uvedena země, jsou z Česka.