Výstava

Hendrix in Britain
Handel House Museum, 25 Brook Street, Mayfair, Londýn.
Výstava potrvá do 7. listopadu 2010

Z písně If 6 was 9

Když se teď ukázalo, že 6 je 9, mně to nevadí. Mně to nevadí. Pokud si všichni ti hippies nechaj ostříhat vlasy, mě to nezajímá, nezajímá. Protože mám svůj svět, ve kterým žiju. A nehodlám vás napodobovat.
Jimi Hendrix

Je často považován za vůbec nejlepšího kytaristu, který kdy žil. Rocker Jimi Hendrix, průkopník netradiční hry na elektrickou kytaru, inovátor a mistr prolínání blues, jazzu, rocku a funku, byl už za svého života považován za hudební legendu.

A když hlavní hvězda festivalu Woodstock 18. září roku 1970 v pouhých sedmadvaceti letech náhle zemřela na následky zřejmě nechtěného předávkování léky, zůstal celý hudební svět v šoku.

A dodnes se z něho v řadě ohledů nevzpamatoval. Není proto divu, že se výročí Hendrixova úmrtí každoročně všude po světě připomíná.

Letošní září je však výjimečné i v tomto směru: připadá na něj jubilejní čtyřicáté výročí Hendrixovy smrti. V Londýně, kde rodák z amerického Seattlu Hendrix od roku 1968 žil se svou anglickou přítelkyní Kathy Etchinghamovou, na počest jubilea nyní otevřeli unikátní výstavu - a to přímo v domě v londýnské čtvrti Mayfair, kde Hendrix přebýval. V rámci výstavy je poprvé zpřístupněn i rockerův byt v nejvyšším patře budovy.

Od fotek až k "partiturám"

Expozice Hendrix in Britain, která na londýnské adrese 25 Brook Street v samém srdci britské metropole potrvá až do listopadu, je v mnoha ohledech mimořádná. Už samotný dům, v němž se výstava nachází, dýchá pozoruhodnou atmosférou - dvě stě let před Hendrixem tu totiž žil i barokní skladatel Georg Friedrich Händel, po němž starobylý londýnský dům přejal jméno - Händel House.

Kurátoři expozice Hendrix in Britain svou výstavu koncipovali z několika rozdílných dramaturgických pohledů, přičemž sledovali jeho kariéru od samých počátků až po nejslavnější momenty na festivalu ve Woodstocku, ale i jeho soukromý život.

Výstava tak v několika místnostech zahrnuje známé i dosud neviděné fotografie, Hendrixovy kresby včetně dosud neznámých karikatur i autoportrétů, ručně psané písňové texty a poznámky, nechybí ani některé známé koncertní kostýmy včetně oranžového sametového kabátu či klobouku a další memorabilie - včetně počmáraných jízdenek na britský ostrovní festival Isle of Wight, kde Hendrix vystupoval v srpnu 1970, tedy pouze měsíc před svou smrtí.

Zvláštní pozornost pak přitahují náčrtky Hendrixových "partitur": legendární rocker byl totiž hudební samouk, který nikdy neovládal notový zápis ani čtení z klasické partitury. Své skladby, které navíc velmi často vznikaly čirou improvizací a talentem pro na tehdejší dobu zcela novátorské zvukové efekty, proto zaznamenával pomocí barev, případně dalších ručně psaných poznámek a vysvětlivek.

Samostatnou částí londýnské výstavy jsou pak odborné pohledy na Hendrixovu kytarovou techniku a hudební experimenty, které rocker za pomoci nejrůznějších progresivních technologických pomůcek vytvářel ve svém nahrávacím studiu.

Základna nekončícího turné

"Otevíráme byt, který byl pro fenomenálního kytaristu Hendrixe opravdovou domácí základnou během jeho zdánlivě nekončícího hudebního turné po světě," uvedla k tomu kurátorka výstavy Sarah Bardwellová.

Kromě klasické výstavní expozice a prohlídky Hendrixova bytu doplněné ještě hudebními ukázkami jeho tvorby a filmovými videoklipy navíc "Hendrix v Británii" během září a října nabízí i sérii speciálních tvůrčích dílen - Hendrixovi fanoušci si na workshopech vedených znalci rockerova díla mohou vyzkoušet jeho techniku hraní a kytarové efekty, případně načerpat inspiraci pro svou vlastní tvorbu.