V programu filmových pobídek pro příští rok by mohlo být k dispozici 300 milionů korun, o 50 milionů více než letos. Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) to včera řekl filmařům na besedě Českého filmového a televizního svazu (FITES).

Částku musí schválit vláda, ministr kultury předpokládá, že se tak stane, klíčovou podporu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) prý už získal.

Program podpory filmového průmyslu v ČR letos v červnu schválila Evropská komise. Systém umožňuje vracet českým i zahraničním producentům natáčejícím v českém prostředí 20 procent uznatelných nákladů.

"Když si vezmete, kde všude jsme museli škrtat, tak ta částka je úspěch, nebylo ale jednoduché přesvědčit ministra financí," řekl Besser filmařům. Při obhajobě programu Besser prý argumentoval tím, že peníze investované filmaři se státnímu rozpočtu nakonec vrátí.

Systém pobídek funguje teprve krátce. První vyhodnocení se očekává v první půlce příštího roku. Program je vázaný na fiskální rok. Filmaři, kterým ministerstvo kultury přislíbí podporu, musí do konce roku předložit vyúčtování. Pokud splní podmínky, může jim být vrácena až pětina nákladů.

"Samozřejmě je potřeba vyhodnotit efektivitu pobídek a zjistit, jak je to výhodné pro stát, a my věříme, že je, pak by třeba stát mohl částku navýšit," řekl novinářům po besedě předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

Program podpory filmového průmyslu v Česku má pomoci navrátit zejména zahraniční filmové štáby do českého prostředí, a zastavit tak propad filmového průmyslu.

O podporu zatím v programu požádaly téměř čtyři desítky filmových projektů. Stát přislíbil podporu například americkému filmu Mission: Impossible 4, v němž hraje tajného agenta Ethana Hunta herec Tom Cruise.

Vše ovšem záleží na tom, jestli filmaři do konce roku správně vyúčtují náklady. Seznam projektů lze nalézt na webových stránkách Programu podpory filmového průmyslu.

Vývoj objemu filmové produkce v ČR v letech 2002 až 2008 poznamenal prudký pokles zahraničních filmových produkcí. V roce 2004 meziročně klesla celková produkce téměř o polovinu, což způsobil úbytek natáčení zahraničních filmů o 70 procent. V roce 2008 nastal další meziroční propad zahraniční filmové výroby o 66 procent.