Čeští hokejisté na úvod nestačili Rusům

Česká reprezentace vstoupila do mistrovství světa hráčů do dvaceti let ve švédské Moře porážkou s Ruskem 2:3. Češi se sice po Svobodově zásahu ujali vedení, ale soupeř třemi góly otočil zápas. Hned úvodní den šampionátu přinesl dvě překvapení. Obhájci bronzu Finové nestačili na nováčka elitní série Bělorusko, Němci pak přehráli v prodloužení USA.
Trenér českých hokejistů Vladimír Bednář i přes porážku chválil svůj tým za dobrý výkon. "Byl to velice dobrý zápas a hrál se ve velkém tempu. Hrálo se nahoru, dolů, dali jsme gól na 2:3, ale na kýžený bod jsme bohužel nedosáhli. Ale Rusové mají obrovský potenciál a budou hodně silní," odhadl kouč.
Jeho svěřenci vstoupili do premiérového utkání šampionátu dobře. V úvodní třetině ubránil několikrát v oslabení Rusy a po přesilovkové trefě Svobody šel do vedení. Rusové se radovali ve 23. minutě, kdy už po deseti vteřinách potrestal Bartoňův faul Čerepanov. Ten se prosadil z dorážky poté, co český gólman vyrazil Buravčikovovo nahození. Za 102 vteřin už sborná vedla, protože Čurilov našel zpoza branky volného Loginovova. "Úvodní část byla z naší strany výborná, ale bohužel první čtyři minuty druhé třetiny byly špatné. Nejdříve soupeř využil přesilovku a pak jsme nechali před brankou nepokrytého hráče," litoval Bednář.
Ve třetí třetině stáhl hru do tří útoků, ale ani to nepomohlo. V 46. minutě Rusko zvýšilo náskok. Český gólman potom pokryl několik pokusů soupeře a v 56. minutě pak Bednářův tým v přesilovce alespoň snížil, když přesně mířil Sobotka.
"Musíme se teď připravit na čtvrteční zápas s Finskem. I překvapení na úvod turnaje ukázala, že bude šampionát hodně vyrovnaný," uvedl Bednář.
Česko - Rusko 2:3
Branky a nahrávky: 11. Svoboda (Káňa), 56. Sobotka (Kindl) - 23. Čerepanov (Buravčikov, Bumagin), 24. Loginov (Čurilov), 46. Bumagin (Čerepanov). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.). Vyloučení: 10:7. Využití: 2:1. Diváci: 1065. Třetiny: (1:0, 0:2, 1:1).
Další výsledek skupiny A: Německo - USA 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0). Skupina B: Bělorusko - Finsko 4:3 (1:1, 0:1, 3:1), Švédsko - Kanada 0:2 (0:1, 0:1, 0:0).