Česká hokejová reprezentace do dvaceti let prohrála i své druhé utkání na mistrovství světa, když ve čtvrtek podlehla 2:6 Finsku. Čeští hráči si tak zkomplikovali cestu do čtvrtfinále turnaje. K postupu do play off musí ve zbývajících dvou duelech základní části porazit o víkendu Bělorusko a Švýcarsko.

Kouč Bednář udělal po porážce s Ruskem menší změny v sestavě. Vedle útočných formací se nakonec rozhodl upravit i obranné dvojice. Hned v úvodu si oba týmy vyzkoušely hru proti oslabenému soupeři, ani jedno mužstvo však přesilovku nevyužilo. Poté usedli na trestnou lavici Laakso s Kurkim a Češi dostali 43 vteřin trvající výhodu pěti proti třem.

Gól se jim sice v této situaci vstřelit nepodařilo, ale osm vteřin před návratem Kurkiho na led otevřel skóre Sobotka. Slávistický útočník překonal brankáře Raska z bezprostřední blízkosti. Své umění musel předvést i Pavelec v české brance. Již v deváté minutě jej po Suchého chybě vyzkoušel Lahti a stejný hráč měl gólovou šanci ještě v závěru první třetiny. Ani tentokrát však neuspěl.

Po první přestávce však štěstí české hráče opustilo a v prvních čtyřech minutách si museli připadat jako ve zlém snu. Již po dvaceti vteřinách vyrovnal Osala a Pavelce poté překonali ještě Laakso s Lehtonenem. Z tvrdého direktu se česká gólmanská jednička vzpamatovávala už na střídačce, do branky se postavil náhradník Kovář.

Jeho spoluhráči se po pár minutách z finského obratu oklepali a vrátili se do zápasu. Ve 28. minutě se jim navíc podařilo i snížit, když Káňa tečoval Bartoňovu střelu mimo Raskův dosah. Nejlepší gólman minulého světového šampionátu juniorů byl poté v permanenci více než jeho protějšek Kovář, s pokusy Řepíka, Káni i Hanzala si ale poradil. Seveřané těsný náskok uhájili i v oslabeních.

Český tlak pokračoval i v úvodu třetího dějství, ale k vyrovnání nevedl. Ve 47. minutě byl vyloučen Černý a Finové početní výhodu využili, když Kováře prostřelil Laakso. O 30 vteřin později to bylo již 5:2, když českobudějovický brankář nestačil na pokus Komarova a naděje Bednářova týmu na bodový zisk se definitivně rozplynula. Na postu gólmana došlo k další změně, do hry se vrátil Pavelec. Ještě jednou ale kapituloval, a to dokonce při české přesilovce.
Národní tým tak zůstal jediným celkem ve skupině B, který ještě nezískal ani bod.