Svůj čtvrtfinálový boj na světovém hokejovém šampionátu hráčů do 20 let ve Švédsku prohráli naši reprezentanti s domácím výběrem 5:1. Svěřenci Vladimíra Bednáře tak budou hrát ve čtvrtek v 19:30 opět v Ejendals Areně o konečné páté místo s Finskem. Švédové se utkají ve středu od 19:30 také v Leksandu o finále s Ruskem.

V brance Švédů dostal před Gistedtem přednost Enroth, který dosud odchytal na turnaji jediný duel proti Slovensku. Domácí tým se dostal na koně už po 78 vteřinách hry, kdy po kombinaci s Omarkem využil nedůslednosti české obrany Isaksson. Bednářův výběr se pak ubránil při Bartoňově trestu, ale potom nevyužil nabídnutou šanci v podobě 76 trvající početní výhody pěti proti třem. Největší šanci spálil Frolík, už při plném počtu hráčů na ledě zahrozili Voráček a Černý.

Gólman Pavelec zasáhl proti Bäckströmovi a Petterssonovi, ale v 14. minutě už inkasoval podruhé. Přesně pod horní tyčku umístil puk Sundström. Potom český brankář skvěle zakročil proti Nevalainenovi a při Zackrissonově vyloučení Češi snížili. Frolík přihrál Sobotkovi a nejproduktivnější český hráč na turnaji z mezikruží překonal Enrotha.

V druhé části Seveřané rozhodli. Při Rákosově trestu se český tým ještě ubránil, Pavelec pak kryl i pokusy Zackrissona, Bergforse a především velkou možnost Jundlanda. Na české straně se ocitl v šanci po Vojtově střele Frolík. V 30. minutě ale už po Bäcströmově akci zvýšil Omark. Za tři minuty pojistil vedení domácích dorážkou Johansson. Potom nevyužili šance Zackrisson a Sundström. České pokusy končily u spolehlivého Enrotha.

Na úvod závěrečného dějství nevyužili příležitost Frolík se Sobotkou, neuspěl vzápětí ani Řepík. Českou aktivitu přerušil Hanzalův faul, Pavelce ale v oslabení nepřekonali Bergfors ani Lindqvist. V 50. minutě na druhé straně po Kindlově střele neuspěl při dorážce Kindl. Další příležitost Švédů spálil v přesilovce Nevalainen, ale v 54. minutě už uzavřel skóre Johansson, který nejdříve trefil tyč a z dorážky už zamířil přesně. Kuchejda, Kaňa a Frolík se pak už marně snažili korigovat stav.

Výsledek:
Švédsko - Česká republika 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Isaksson (Omark), 14. Sundström (Bergfors, Pettersson), 30. Omark (Bäckström), 33. Johansson (Berglund), 54. Johansson - 19. Sobotka (Frolík, Kindl). Rozhodčí: Ritchie - Ross (oba USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 11:11. Využití: 0:1. Diváci: 3313.

Švédsko: Enroth - Rahimi, Hjalmarsson, Junland, Anhelöv, Nevalainen, Hellström, Ribberstrand - Bergfors, Sundström, Pettersson - Zackrisson, Bäckström, Lindqvist - Johansson, Berglund, Turesson - Hörnqvist, Isaksson, Omark. Trenéři: Torgny Bendelin, Roger Rönnberg a Thomas Magnusson.
Česká republika: Pavelec - Kolarz, Kindl, Bartoň, Vojta, Suchý, Kudělka, Poživil - Svoboda, Sobotka, Frolík - Řepík, Hanzal, Kuchejda - Pospíšil, Káňa, Voráček - Černý, Rákos, Květoň. Trenéři: Vladimír Bednář a Mojmír Trličík.