Čeští tenisté v zápase Hopmanova poháru smíšených družstev porazili Španělsko a připsali si první výhru do tabulky skupiny B. V australském Perthu nejprve Lucie Šafářová porazila Anabel Medinaovou-Garriguesovou 4:6 a dvakrát 6:4. Vítězný druhý bod pak získal Tomáš Berdych, který vyhrál 7:5 a 6:1 nad sedmým hráčem světa Tommym Robredem. Na triumfu už nic nezměnila porážka v závěrečné smíšené čtyřhře.

Devatenáctiletá Šafářová v zápasech španělskou soupeřkou zatím nikdy neuspěla a i tentokrát byla blízko porážky, když ztratila první set v poměru 4:6 a ve druhé sadě už prohrávala 2:4. Pak však získala čtyři hry za sebou a vynutila si pokračování zápasu. Ze stejně nepříznivého stavu se dostala i v rozhodujícím třetím setu a po dvou hodinách a 42 minutách se radovala z vítězství. Byl to zatím vůbec nejdelší zápas na letošním Hopman Cupu.

"Byl to skvělý zápas. Dvakrát jsem s ní prohrála, takže jsem ráda, že se mi tentokrát podařilo vyhrát," radovala se česká tenistka, které její soupeřka složila poklonu. "Hrála opravdu velmi dobře. Já jsem nevyužila své šance. Tenis je takový, že když promarníte šance, prohrajete," řekla Španělka.

Jednadvacetiletý Berdych ve dvanácté hře úvodního setu sebral účastníkovi listopadového Turnaje mistrů podání a sadu pro sebe získal v poměru 7:5. Na vítězné vlně se pak třináctý hráč světa nesl i ve druhém dějství, v němž se rychle ujal vedení 5:0. Robredo pak sice snížil, ale porážku už neodvrátil.

Berdych se po zápase svěřil, že ho inspiroval heroický výkon jeho přítelkyně. "Hrála fantasticky, vyhrála těžký zápas a to mi pomohlo, abych šel na kurt se sebedůvěrou," uvedl český daviscupový reprezentant. V úvodu zápasu si myslel, že ho čeká podobný maraton jako Šafářovou. "Začali jsme první hru a ta byla tak dlouhá, že jsem si myslel, že tady budeme do půlnoci," řekl.

Nakonec soupeře zničil precizním výkonem, i když nebyl spokojený s prvním podáním, jehož úspěšnost nedosáhla padesáti procent. "Ale získal jsem bod pro svůj tým a jen šest nevynucených chyb v zápase je dobrých. Právě o to se snažím, omezit nevynucené chyby," pochvaloval si.

Společně se Šafářovou napravili úvodní neúspěch z duelu s Indií a stejně jako jejich dnešní soupeři mají na kontě jednu výhru. K postupu do finále mají po dnešku překvapivě nejblíže Indové, kteří porazili i Chorvatsko a jako jediní ještě neprohráli. První bod pro asijský tým získala Sania Mirzaovoá, která jasně přehrála Sanju Ančičovou. Proti jejímu bratru Mariovi byl blízko k úspěchu outsider Rohan Bopanna, ale prohrál oba tie-breaky. Rozhodující druhý bod tak indický pár získal ve smíšené čtyřhře.

Pokud ve čtvrtek Indové porazí Španělsko, zajistí si první místo ve skupině. Čeští tenisté mají naději, jen pokud vyhrají Španělé v poměru 2:1 a oni sami porazí 3:0 Chorvatsko. Pak by při shodném počtu vítězných zápasů rozhodovalo vyšší procento vyhraných setů.

Výsledek:
Skupina B:
ČR - Španělsko 2:1

Šafářová - Medinaová-Garriguesová 4:6, 6:4, 6:4, Berdych - Robredo 7:5, 6:1, Šafářová, Berdych - Medinaová-Garriguesová, Robredo 5:7, 2:6.

Indie - Chorvatsko 2:1
Mirzaová - Ančičová 6:2, 6:3, Bopanna - Ančič 6:7 (2:7), 6:7 (3:7), Mirzaová, Bopanna - Ančičová, Ančič 3:6, 6:3, 10:8.

1. Indie 2 2 0 4:2
2. Španělsko 2 1 1 4:2
3. ČR 2 1 1 3:3
4. Chorvatsko 2 0 2 1:5