Těsné vítězství hokejové juniorské reprezentace Spojených států amerických 2:1 připravilo domácí švédské mladíky o bronzovou medaili z mistrovství světa. Vítěznou branku vstřelil už v 33. minutě obránce Erik Johnson, jednička loňského draftu NHL. Zatímco hráči USA získali medaili poprvé od svého triumfu v roce 2004 v Helsinkách, tým Tří korunek čeká na cenný kov od roku 1996. Tehdy skončili Švédové druzí.

Do první větší šance se dostali Američané, ale Stoaovi zabránil ve 4. minutě ve skórování gólman Gistedt. Na druhé straně zahrozil Johansson, jenže vedení se dočkali zámořští hokejisté. Fraser se v 15. minutě ještě neprosadil, ale pět vteřin před koncem úvodního dějství otevřel skóre po kombinaci s Abdelkaderem a Erikem Johnsonem Kane.

Po šancích na obou stranách srovnal v 29. minutě stav Zackrisson, který se prosadil před brankovištěm po Bäckströmově přihrávce. V 32. minutě uspěl švédský gólman proti Lewisovi, ale o minutu později už ho překonal z mezikruží Erik Johnson. Smazat ztrátu už se Švédům do konce nepodařilo. Zatímco seniorská reprezentace ovládla minulý rok vítězstvím na olympijských hrách v Turíně i na mistrovství světa v Rize, junioři na úspěch nadále čekají.

Výsledek - o 3. místo:
Švédsko - USA 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Zackrisson (Bäckström, Johansson) - 20. Kane (E. Johnson, Abdelkader), 33. E. Johnson (Chorney, Skille). Rozhodčí: Charron (Kan.) - Blümel (ČR), Kekälainen (Fin.). Vyloučení: 9:7, navíc Rahimi, Bäckström (oba Švéd.) oba 10 min. Bez využití. Diváci: 3635.