Šance českých házenkářů na postup do čtvrtfinále mistrovství světa opět poklesly. V dnešním duelu prohráli reprezentanti s Ruskem 26:30, přestože v poločase vedli 14:12. Pokud budou chtít zasáhnout do bojů o medaile, potřebují oba zbývající zápasy v osmifinálové skupině vyhrát. Jejich další soupeř, Chorvatsko, s kterým se střetnou v sobotu, je přitom na šampionátu zatím suverénní.

Na rozdíl od minulých zápasů měli Češi výtečný nástup a celý první poločas byl v jejich režii. Zatímco v předchozích utkáních v úvodu propadli v obraně, dnes v ní naopak vynikali a Rusové neustále dotahovali. Naposledy v prvním poločase se jim podařilo vyrovnat na 6:6, ale od té doby měli svěřenci Pavla Pauzy stále navrch.

"Kluci měli obrovskou motivaci odčinit porážku s Maďarskem a na jejich soustředění to bylo znát. Dali do utkání všechny síly, protože jen výhra nám dávala reálné naděje na postup," řekl v rozhovoru pro agenturu ČTK kouč Pauza.

Střelecky táhnul tým tradičně Jícha, který dokázal využít nejen řadu sedmimetrových hodů, ale prosazoval se i ze hry, kde však dnes kraloval tvrdými ránami zejména Brůna. Trochu stranou zůstával obvyklý reprezentační kanonýr Filip. O ruském trápení s českou defenzivou svědčí, že soupeř dosáhl většiny gólů v početní přesile.

Hned několikrát se podařilo Čechům utéct na rozdíl tří branek a do přestávky šli s dvougólovým vedením, o které se zasloužil sekundu před poločasovou sirénou po chytrém úniku Kubeš.

Rusové měli zřejmě hodně bouřlivou poradu s trenérem, protože po přestávce se jejich hra hodně zlepšila. Zvýšený pohyb a důraznější průniky středem hřiště přinesly i střelecké zlepšení a v 35. minutě byl tak stav 15:15.

Od té doby se týmy začaly tahat o vedení. Dramatický průběh utkání navíc násobily opatrné verdikty norských rozhodčích, které vedly k řadě vyloučení a přesilovky dokázala obě mužstva vesměs využít. Naposledy Češi vedli za stavu 19:18, pak soupeř sérií tří gólů poprvé unikl na rozdíl dvou branek. Pomohly mu i dva neproměněné sedmimetrové hody Jíchy a Filipa.

"Rusové pak vytvořili ohromný tlak, zatímco nás předchozí průběh utkání stál moc sil," uvedl Pauza.

Rusové utekli až na 24:21, ale po oddechovém čase se chytil brankář Štochl a dvě branky mladého Sobola udržely českému mužstvu naději. Zápas dospěl do dramatické koncovky, v níž měli Rusové pevnější nervy. Série tří gólů Igropulova krátce před koncem dostala soupeře do tříbrankového náskoku a favorit nakonec zápas dokázal dotáhnout do vítězství.

Trenér Pauza se pokusí hráče i v dalších dvou zápasech motivovat natolik, aby se ještě poprali o naději na postup. "Postup už je ale pouze teoretický. Předpokládá, že Rusové s Dány budou mít stejně bodů a my bychom pak postoupili jedině v případě vysoké výhry nad Dánskem," konstatoval český trenér.

Česká republika - Rusko 26:30 (14:12)
Sestava a branky ČR: Galia, P. Štochl - Nocar 2, Filip 3, Brůna 4, Jícha 10/4, Kubeš 1, Horák 2, Heinz 1, Sobol 2, Řezníček, Szymanski, Hrubý, Jiříček 1.
Nejvíc branek Ruska: Kokšarov 9/5, Igropulov 4, Krivošlikov 4, Rastvorčec 4, Čipurin 3.
Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 6/4 - 5/5. Vyloučení: 7:6. Diváci: 9000.