Český útočník Tomáš Plekanec přispěl v úterním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství Montrealu nad hokejisty New Yorku Islanders 5:3. Plekanec nejprve v polovině třetí třetiny přihrál na vyrovnávací třetí branku, v 59. minutě pak sám pojistil výhru Canadiens pátým gólem. Jeho krajan Radek Bonk chyběl kanadskému týmu kvůli nachlazení.

Montreal se tak v tabulce Východní konference přiblížil svému soupeři, který je na sedmém místě, na rozdíl dvou bodů a opět přiživil své šance na postup do play off. Naopak Islanders prohráli potřetí z posledních čtyř zápasů, navíc přišli o brankáře Ricka DiPietra, jenž se v první třetině při výjezdu z branky srazil se Stevem Beginem a se zraněním hlavy musel do nemocnice.
"Byl trochu otřesený. Dostal pořádnou ránu, ale vypadá to, že bude v pořádku. Víc budeme vědět od našich doktorů až po výsledcích dalších testů," uvedl trenér Islanders Ted Nolan, jenž už se ve zbytku sezony musí obejít bez potrestaného hříšníka Chrise Simona. "Snad teď neztratíme také Ricka. Je důležitou součástí našeho týmu," řekl obránce Marc-Andre Bergeron.

Dva body Jágra na výhru nestačily

hokej_nhl_rangers_jagr_v310.jpgOsmou, poslední postupovou příčku do play off opět přepustili New York Rangers hokejistům Caroliny. Mužstvo Jaromíra Jágra totiž podlehlo 2:3 Ottawě, zatímco Carolina porazila Floridu 3:1. Jágr přihrál na oba góly Rangers, kteří však stejně jako v sobotním zápase s Pittsburghem přišli o dvoubrankové vedení a nakonec i o body.

Rozhodující třetí gól vsítil v 49. minutě slovenský obránce Andrej Meszároš, po jehož střele se puk otřel o hokejku Marka Malíka a od tyčky se odrazil do branky. Českého obránce provází smůla; podobný moment rozhodl o porážce Rangers i v sobotu, kdy si Malík v prodloužení srazil do vlastní sítě střelu Colbyho Armstronga. "Šílená smůla! Zvlášť když to byl rozhodující moment zápasu," posteskl si zklamaný brankář Henrik Lundqvist. "Přitom jinak jsme sehráli dobré utkání," dodal gólman Rangers, který si připsal 30 zákroků.

Svěřenci Toma Renneyho vyšli poprvé po sedmi zápasech bodově naprázdno a v tabulce je vedle Caroliny předstihly i celky Montrealu a Toronta, které porazilo 3:2 Tampu. "Osud nám dnes nepřál, ale jsem přesvědčen, že se stane něco dobrého. Čekáme na to a ono to přijde. Můžeme mít smůlu, ale musíme dál bojovat," prohlásil Jágr. V nejbližších zápasech se však Rangers zřejmě budou muset obejít bez českého obránce Karla Rachůnka, jenž odstoupil z utkání v první třetině kvůli zranění kolena.

Další zápasy

Naopak další český bek František Kaberle si připsal asistenci u vítězné branky Caroliny. K výhře Hurricanes 3:1 přispěl 26 zákroky brankář John Grahame, který nahradil zraněnou jedničku Cama Warda. "Nastoupil v těžké situaci a vypořádal se s tím skvěle. Škoda slov, viděli jste to sami," řekl zámořským novinářům útočník Rod Brind'Amour.

Jiří Hudler z Detroitu zazářil v souboji lídrů Západní konference na ledě Nashvillu. K výhře Red Wings 5:2 přispěl gólem a asistencí a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Branku a nahrávku si připsal také jeho spoluhráč Robert Lang, v dresu domácích jednou skóroval Martin Erat. Na souboj českých gólmanů opět nedošlo, proti Tomáši Vokounovi se totiž do branky Detroitu místo Dominika Haška postavil Chris Osgood. Oba celky dnes čeká odveta v Detroitu a Predátoři se chystají soupeři porážku oplatit. "Dnes na nás vlétli a ukradli nám dva body. Musíme hrát lépe a dostat puky do brány. Je to jednoduché. Chceme ty dva body zpátky," řekl útočník Jason Arnott.

Parádní kanonádu předvedli v úterý hokejisté San Jose, kteří rozstříleli Chicago 7:1. Gólem a asistencí se na debaklu podílel i český útočník Milan Michálek. Hlavní hvězdou večera se ale stal Bill Guerin, který 13 sekund před koncem třetí třetiny proměnil trestné střílení a dovršil tak hattrick. "Jsem rád, že jsem konečně přispěl k naší výhře," uvedl Guerin, jenž se po nedávném přestupu ze St. Louis trefil v dresu Sharks poprvé. "Byl jsem samozřejmě trochu frustrovaný. Když přijdete do nového mužstva, chcete být posilou, a mně to ze začátku moc nešlo. Dnes se to snad konečně zlomilo," dodal.

Vedení v kanadském bodování NHL si pojistil Sidney Crosby, který se gólem a dvěma přihrávkami zasloužil o výhru Pittsburghu nad Buffalem 5:4 po samostatných nájezdech. Crosby byl navíc autorem rozhodující penalty v závěrečném rozstřelu. Tučňáci tak oslavili rozhodnutí vedení organizace, které v úterý oznámilo, že klub dalších 30 let zůstane v Pittsburghu a nehrozí mu stěhování do jiného města. Radost mělo i 17.132 fanoušků, kteří posedmnácté z posledních 19 zápasů vyprodali domácí Mellon Arenu.

Statistika úterních zápasů NHL:

NY Rangers - Ottawa 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
Branky: 3. a 16. Nylander (na obě Jágr, na první Průcha) - 32. Spezza, 36. Alfredsson, 49. Meszároš. Střely na branku: 34:33. Diváci: 18.200.

Carolina - Florida 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 16. Stillman, 40. Walker (F. Kaberle), 55. Brind'Amour - 32. Stümpel. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.639.

Toronto - Tampa Bay 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 12. Kilger, 37. Sundin, 46. Antropov - 3. B. Richards, 25. Boyle. Střely na branku: 28:21. Diváci: 19.530.

Montreal - NY Islanders 5:3 (0:1, 2:2, 3:0)
Branky: 27. a 49. Latendresse (na druhou Plekanec), 33. Ryder, 52. Higgins, 59. Plekanec - 10. Jašin, 22. Smyth z tr. střílení, 36. Bergeron. Střely na branku: 40:27. Diváci: 21.273.

San Jose - Chicago 7:1 (2:0, 1:0, 4:1)
Branky: 8., 54. a 60. Guerin, 11. Bell, 34. M. Michálek, 46. J. Thornton, 51. Grier (M. Michálek) - 57. Lapointe. Střely na branku: 35:19. Diváci: 17.496.

Nashville - Detroit 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky: 8. Radulov, 46. Erat - 2. Lang (Hudler), 25. Maltby, 42. Hudler, 58. Calder (Lang), 59. Filppula. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 30 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 31:30. Diváci: 17.113.

Dallas - Philadelphia 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
Branky: 7. Lehtinen, 50. J. Jokinen, 50. Modano - 47. Pitkänen, 59. Upshall. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17.618.

Vancouver - Minnesota 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 5. Bulis, 7. Cooke - 28. M. Koivu, 57. Rolston, 65. Burns. Střely na branku: 24:29. Diváci: 18.630.

Pittsburgh - Buffalo 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0)
Branky: 42. a rozhodující sam. nájezd Crosby, 18. Malone, 37. Talbot, 51. Gončar - 17. Pominville, 39. Kalinin, 53. Briere, 60. Drury. Střely na branku: 38:19. Diváci: 17.132.