V utkání ztratili vedení 2:0 i kapitána Jaromíra Jágra, jenž odstoupil po druhé třetině kvůli zranění pravé nohy, které utrpěl ve čtvrtečním newyorském derby s Islanders. Český útočník by však měl podle vlastních slov znovu nastoupit v dnešním duelu proti Carolině.

Když Jezdce poslal do vedení v poslední minutě první třetiny český obránce Karel Rachůnek a hned v úvodu druhého dějství na rozdíl dvou branek zvýšil Matt Cullen, vše nasvědčovalo tomu, že Rangers si bez potíží dojdou pro čtvrtou výhru v řadě za sebou.

Bez Jágra v sestavě ale zápas ztratili. Pittsburghu se podařilo ve třetí třetině vynutit prodloužení, když se v rozmezí tří minut trefili Jevgenij Malkin a devatenáctiletý Sidney Crosby, který se tak stal nejmladším hráčem v historii NHL, jenž dokázal získat ve dvou sezonách po sobě sto bodů. Domácí obrat dokonal ve druhé minutě prodloužení Colby Armstrong.

"Sto bodů? Je to hezké, ale moc o tom nepřemýšlím. Je před námi spousta důležitých zápasů, na ty se soustředím," uvedl Crosby, jenž kvůli problémům s výstrojí sledoval prodloužení pouze z kabiny jako divák. "To opravdu zamrzí.

Spoluhráčům jsem věřil, ale v prodloužení chci být prostě na ledě. Je těžké jenom přihlížet," konstatoval Crosby.
Dvoubrankový náskok v třetí třetině ztratili Rangers s Pittsburghem už podruhé během deseti dnů, a přišli tak o důležitý bod v boji o play off. "Měli jsme dost příležitostí na to, abychom zápas rozhodli. Jenže jsme nevyužili několik přesilovek a znervózněli jsme. Začali jsme vyrábět zbytečné fauly a přestali hrát naší hru," litoval kouč Tom Renney.

Konkurenti Rangers v boji o postup do play off v sobotu nezaváhali. Montreal i díky jedné asistenci Tomáše Plekance vyhrál 4:3 v St. Louis, Toronto zdolalo Ottawu 4:3 v prodloužení, když na vítězný gól Darcyho Tuckera přihrál Pavel Kubina a New York Islanders porazili Washington 5:2.

Montreal sice prohýřil v St. Louis náskok 3:0, jenže v předposlední minutě třetí třetiny přeci jenom rozhodl o výhře Canadiens Alexej Kovaljov. "Všichni jsme byli po tom vyrovnání zaskočeni, ale ještě jsme se stihli probudit a Alex nás na konci skvělým gólem zachránil," prohlásil trenér Montrealu Guy Carbonneau.

Naopak Toronto předvedlo proti Ottawě parádní obrat. V třetí třetině hráči Maple Leafs smazali dvoubrankovou ztrátu a ve 4. minutě nastavení rozhodl o jejich výhře druhým gólem v zápase Darcy Tucker. "Jediné, co nás zajímalo, byl zisk dvou bodů. Před prodloužením jsem cítil na střídačce ohromnou touhu vyhrát," poznamenal Tucker. "Jsou to nejcennější dva body v sezoně. Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale je to tak. Možná jsme právě zachránili celou sezonu," dodal Tucker.

V atmosféře stále poznamenané čtvrtečním brutálním faulem Chrise Simona na Ryana Hollwega v derby s Rangers ukořistili New York Islanders výhru nad Washingtonem. "Je to těžká situace. Chris ví, co způsobil, a je první, koho to mrzí. Stojíme za ním," uvedl Jason Blake, který pomohl k důležité výhře dvěma góly.

Islanders si tak na sedmém místě tabulky Východní konference stále udržují malý odstup od svých pronásledovatelů. A místo ohlížení za sebe hledí dopředu. "Všichni pořád mluví o osmé příčce, ale vždyť nejsme tak daleko od čtvrtého místa. Jestli půjdeme nahoru? Já myslím, že můžeme," prohlásil odvážně kouč Ted Nolan.

Patrik Eliáš byl vyhlášen první hvězdou zápasu New Jersey v Buffalu. V bitvě dvou lídrů Východní konference český kapitán přispěl jednou asistencí k výhře Ďáblů 3:2. Devils tak ztrácejí na vedoucí Buffalo už pouze jediný bod. "Nám jde hlavně o vítězství v divizi. Důležité je, že jsme si udrželi odstup před Pittsburghem. Ale být kousek od vrcholu není špatný pocit," smál se brankář Martin Brodeur.

Nejlepším týmem celé NHL zůstává Nashville. I zásluhou Tomáše Vokouna, který v sobotu vychytal těsnou výhru nad Columbusem 2:1. Český gólman sice inkasoval už po 77 sekundách hry, ale poté za svá záda nic nepustil a nakonec si připsal 28 úspěšných zákroků.

Nashville tak v této sezoně vyhrál nad Columbusem všech osm vzájemných zápasů. "Vždycky je těžké porazit jeden tým osmkrát za sebou. A je jedno, o jaké mužstvo jde. Je to pro nás cenné vysvědčení, zvlášť vzhledem k rivalitě, která mezi oběma týmy panuje," řekl Vokoun k jedinečné sérii.