Evropská unie a Spojené státy se podle německého tisku dohodly na podrobnostech nového rozsáhlého hospodářského partnerství. Dokument mají na summitu EU-USA podepsat 30. dubna ve Washingtonu americký prezident George Bush, předseda Evropské komise José Barroso a kancléřka předsedajícího Německa Angela Merkelová.

"Usilujeme o bezpřekážkový transatlantický obchod," cituje z dosud důvěrného návrhu dohody agentura Reuters. Partnerství se má stát prvním krokem ke společným standardům a normám pro průmyslové podniky a finanční sféru. Budou se týkat mimo jiné pravidel kolem duševního vlastnictví, ale také zdravotnictví, potravinářství a energetiky. Plán sjednocování standardizace by měl přinést finančnictví a průmyslu miliardové úspory.

Angela Merkelová, prvá nemecká kancelárkaMerkelová vidí ve výstavbě hospodářské spolupráce důležitý krok, který by měl zlepšit vztahy mezi Evropou a Amerikou. Jako země předsedající nyní v EU a skupině významných průmyslových zemí G8 Německo přikládá ekonomické součinnosti ústřední roli.

Finanční výhody prý zatím dohoda nespecifikuje. Do značné míry bezbariérový finanční trh však podle expertů může v konečném výsledku snížit transakční náklady v kapitálových obchodech mezi USA a EU až o 60 procent. Sjednocení technických postupů, norem a povolovacích podmínek může redukovat výrobní náklady v průmyslu o sedm procent.

Obecně jde o velmi chvályhodný záměr, na němž mohou ekonomiky na obou stranách Atlantiku jednoznačně vydělat, reagoval pro ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. "Bohužel, od záměru k realizaci bývá v podobných případech dost daleko a politici nebudou mít snadnou úlohu vyvrátit argumenty různých lobbistů, proč to či ono nejde," podotkl.

 

Podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drába otevře přijetí takového dokumentu dveře mnohým českým firmám dveře na americký trh. Ty totiž až na výjimky zůstávají přibouchnuty vlivem rozdílných norem a absence vzájemného uznávání certifikací.

Projekt století

Deník Bild dohodu dokonce označuje za "projekt století". "Přinejmenším jde o nový začátek v hospodářských vztazích mezi EU a USA," říká v listu předseda EK Barroso. "Podniky ušetří miliardy, které nyní musejí vynakládat na přizpůsobování svých výrobků rozdílným pravidlům a standardům." Když se podle něj sníží náklady na tyto byrokratické překážky, bude více peněz k dispozici na investice do vědy i inovací a vytváření nových pracovních míst.

merkelova_barroso_80x50.jpgMerkelová a Barroso se dnes večer sejdou na zámku Meseberg u Berlína, kde se budou o hospodářských vztazích s USA radit s manažery velkých firem.

Mezi dalšími výhodami má být například sjednocování schvalovacích řízení v kosmetickém, farmaceutickém nebo chemickém průmyslu nebo výrobě autopříslušenství. Kromě toho chtějí Evropané a Američané vybudovat společné energeticko-technologické centrum.

Pokrok v hospodářském partnerství by se pak každý rok probíral na pravidelné vrcholné schůzce. Do projektu se má zapojit i Kongres USA a Evropský parlament. Kancléřka Merkelová o hospodářské partnerství usiluje od loňského roku a na počátku letošního prý pro tuto myšlenku získala George Bushe. Jejím cílem je budovat transatlantickou spolupráci na dalším pilíři vedle dosavadní bezpečnostní a zahraniční politiky.

Summit EU-USA ve Washingtonu se však příští týden bude věnovat i řadě politických témat. Nové členské země EU si například slibují, že půjde také o víza do USA. Ta jsou dosud povinná například pro Čechy nebo Slováky, zatímco občané většiny starých zemí EU mohou jezdit do Spojených států bez víz.