Diskuse se točila především kolem připravovaného summitu EU-USA, který se uskuteční již na konci dubna. Ministři jednali o tom, jak vysoko by zmínka o vízech pro nové členské státy měla být v textu závěrečné deklarace. Zdroj řekl, že nikdo nezpochybnil, aby se zmínka o vízech v čele textu skutečně objevila, ale německý ministr Frank-Walter Steinmeier vyjádřil obavy, že Spojené státy nebudou o takovou formulaci stát.

Podoba závěrečné deklarace totiž bude kompromisem mezi Evropskou unií a USA. Pokud Američané budou proti zmínce o vízech v popředí deklarace, zřejmě se objeví v pozadí a bude mít obecnější charakter.

Spojené státy podle diplomatů rovněž spojují vízovou problematiku s jednáním o ochraně údajů pasažérů v letecké dopravě. V této sporné záležitosti Američané chtějí, aby jim evropské země dávaly více informací než dosud a také aby s nimi mohly nakládat volněji než dosud. Staré členské země EU zase pravidelně dávají najevo výhrady k tomu, že by podle navrhovaného amerického zákona měly zavádět zvýšená bezpečnostní opatření.

Do USA mohou nyní cestovat bez víz občané 27 států světa, především ze západní Evropy. Češi, Slováci a občané dalších nových zemí EU musejí o víza žádat, zatímco Američané k návštěvám těchto zemí víza nepotřebují. Z nových zemí jezdí do USA bez víz Slovinci, ze starých je potřebují naopak Řekové.