Zatímco parlamentní výbor chce určit cenový strop za volání ze zahraničí do jiné země na asi 12 českých korunách za minutu, státy usilují o téměř 17 korun. U příchozích hovorů poslanecký návrh usiluje o zhruba čtyři koruny za minutu, země chtějí asi dvojnásobek.

Ještě více se však pohledy jednotlivých států a europoslanců rozcházejí ve způsobu jakým budou snížené poplatky za roaming uplatňovány na jednotlivé zákazníky. Zatímco klíčový parlamentní výbor schválil, že snížení cen bude automaticky platit pro všechny klienty bez nutnosti změny tarifu, státy chtějí, aby si zákazník musel požádat o nový tarif, jež bude obsahovat regulované ceny.

Za řešení, které bude rozhodně více vyhovovat mobilním operátorům než europoslanecký návrh, nejvíce bojují Němci, Francouzi, Španělé, Britové a Řekové. Tyto země se vyznačují značným turistickým ruchem a jejich operátoři na roamingu vydělávají velké částky.

Ani návrh členských států však není zřejmě konečný. K definitivní verzi je totiž třeba dohoda mezi zeměmi a parlamentem. Obě strany by se měly sejít již v úterý v Bruselu. Celé jednání se ale uskuteční za zavřenými dveřmi.
Evropský parlament bude o návrhu na snížení cen roamingu hlasovat 9. května ve Štrasburku. Ministři telekomunikací EU budou o návrhu ještě jednat 7. června.