/Od našeho zpravodaje/


Staré členské státy a Evropská komise prosazují, aby Spojené státy zrušily vízovou povinnost najednou pro všechny Evropany, kteří stále nemohou za oceán cestovat bez víz, a nepodmiňovaly to zpřísněním bezpečnostních opatření pro celou unii. Česko a další země chtějí nechat otevřené dveře dvoustranným dohodám, díky kterým by si jednotlivé státy vyjednaly podmínky zrušení víz samy.

Ministři se včera dohadovali o způsobu, jakým téma víz probírat s Američany na summitu EU - USA příští týden ve Washingtonu. "Bude se hájit postoj, že všichni občané EU mají být rovnoprávní," řekl po jednání ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "To neznamená, že jsme spoutáni nějakým společným stanoviskem a že nemůžeme sledovat naše cíle," dodal.

Německo, které unii nyní předsedá, potvrdilo, že víza budou vedle ochrany klimatu a energetiky jedním z hlavních témat schůzky s Američany. Česko a další země včera prosazovaly, aby se zrušení víz objevilo již v úvodu závěrečné deklarace summitu. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ale varoval, že k tomu možná Američané nesvolí.

Právě Němci poslali v březnu zákonodárcům v americkém Kongresu dopis, kterým jménem Evropské unie odmítli projednávaný zákon o změně vízového režimu. Díky němu by Češi mohli cestovat do USA bez víz, ale pro všechny země unie by se zpřísnila bezpečnostní opatření. Jde například o předávání údajů o pasažérech na zaoceánských letech. Řada starých zemí EU s tím nesouhlasí.

Proti spojování bezvízového styku s přísnějšími bezpečnostními opatřeními je i Evropská komise. Ta pro HN poprvé potvrdila, že souhlasila s obsahem dopisu německého velvyslance ve Washingtonu kongresmanům - a tedy i s tím, jak Německo a další země nyní lobbují v Kongresu za neschválení zákona o rozšíření bezvízového styku. Brusel se tak přímo postavil proti českým zájmům. "Nejlepší koalicí pro jednání o vízech je celá EU. Je to mnohem lepší než jednat izolovaně," hájil postoj komise její mluvčí Friso Roscam Abbing. Podle něj je vízová povinnost i bezpečnostní opatření jako předávání osobních údajů jednoznačně společnou politikou unie.

Schwarzenberg ale naopak prosazuje dvoustranný přístup. "My si nejsme jistí, jestli unie prosadí, aby nová bezpečnostní opatření nebyla, a nechceme se spoléhat na sáhodlouhé jednání EU s USA," řekl HN ministr. "Chceme teď dosáhnout zrušení víz. Jestli se potom podaří tato opatření poněkud omezit, to už je na EU," dodal.

Podle Schwarzenberga lze od summitu EU - USA "očekávat pokrok" i v otázce vízové povinnosti pro Čechy. Ale, jak zdůraznil, o zrušení víz musí rozhodnout americký Kongres. Schválení zákona, který nyní projednává, je podle pozorovatelů nejisté. Americká vláda je ale odhodlána případně prosadit zrušení víz jiným zákonem, a to do konce roku.