Postavit ji tam chce Sdružení obcí Lanškrounska a podle návrhu lanškrounského architekta Přemysla Kokeše by rozhledna mohla posloužit zároveň jako zvonice, která by vydávala zvuky podobné hře pražských loretánských zvonů. 

"Turista by si už při příjezdu do regionu mohl zakoupit dřevěnou kuličku s obrázkem rozhledny. Za odměnu, že vystoupá do výšky třiceti pěti metrů na rozhlednu, by pak mohl svoji kuličku vhodit do otvoru na jejím vrcholu. Jak by koule sjížděla po dráze kolem rozhledny dolů, klapala by po kovových nebo dřevěných plátcích jako po xylofonu či metalofonu," vysvětlil Kokeš. Podle něj by se pak rozhledna mohla stát turistickou zajímavostí, která by do regionu lákala třeba i zahraniční turisty, zvyklé jezdit pouze do Prahy.

Region Lanškrounsko chce sehnat peníze na rozhlednu z evropských fondů. "Náklady se budou pohybovat mezi třemi až šesti miliony korun," uvedl starosta Lanškrounu Martin Košťál.

150kostel.jpgPoutní místo a kostel na Mariánské hoře (491 m n.m.) stojí přímo na hlavním evropském rozvodí. Z levého okapu střechy stéká voda do Čermenky, Tiché Orlice a Labe, které ústí v Severním moři, z pravého teče do Moravské Sázavy, Moravy a Dunaje, který se vlévá do Černého Moře.

Na Mariánské hoře se od 18. stol. konaly srazy poutníků putujících do Maria Zell v Rakousku. Historie poutního místa začíná v roce 1814, kdy tudy vezl  forman A. Keprta náklad mlýnských kamenů. Na rozježděné cestě se vůz převrátil a forman pod ním zůstal uvězněn. Když prosil o pomoc Pannu Marii, zjevila se mu zářící paní, která mu pomohla.Vděčný forman tu nechal pověsit na dřevěný sloup zarámovaný obrázek Panny Marie.

Roku 1864 zde byla postavena kaplička a roku 1875 i dnešní kostel, v jehož vnitřku zůstala kaplička zachována. V roce 1886 přibylo u kostela i 14 zastavení křížové cesty a byla tu vysazena lipová alej.