Desítky tisíc Čechů, kteří každý rok míří do Británie, čeká v budoucnu docela nepříjemná procedura. Přesto že Česko vstoupí za měsíc do schengenského prostoru bez hranic, Británie naopak chystá mnohem přísnější hraniční kontroly. Mají se vztahovat na všechny cestující bez výjimky, tedy i na obyvatele členských zemí EU a dokonce na samotné Brity.

"Zatím o tom nemáme žádné oficiální informace. Ty dostaneme jen v případě, že tyto návrhy dostanou konkrétní podobu," říká mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Britský premiér Gordon Brown už ale minulý týden v parlamentu oznámil, že jeho vláda má nový plán zabezpečení proti hrozbě teroristických útoků. I konkrétní představy, jak systém bude fungovat.

Nová opatření se mají týkat jak těch, kdo na britské ostrovy přijíždějí, tak těch, kdo je opouštějí.

O každém člověku překračujícím hranice mají zůstat v elektronickém systému e-border velmi podrobné informace.

Británie, která stojí i nyní mimo schengenský prostor prostupných hranic, chce takto "uzavřít" své hranice v polovině roku 2009. Plně funkční by systém mohl být v roce 2014.

Očekává se, že opatření povedou k dalším zpožděním při odbavování cestujících. Podle britského deníku Daily Mail bude totiž muset každý cestující odpovědět v dotazníku na 53 otázek. Imigrační úředníky bude kromě základních údajů, jako je věk, pohlaví, jméno či zaměstnání zajímat také číslo kreditní karty, kontaktní číslo pro pobyt v Británii, e-mailová adresa, poznávací značka vozu nebo údaje o tom, kdo, kdy a jak zakoupil letenky.

K informacím by měla mít přístup britská policie, celníci, imigrační úředníci i tajná služba. Pokud by například český turista do Británie cestoval letadlem, tamní úřady budou mít informace k dispozici už 24 hodin před příletem. Informace o cestujících by měly být archivovány neomezeně dlouho. Poměrně přísný je i návrh, podle kterého by mohli britští imigrační úředníci odepřít vstup někomu do země jen proto, že jim bude připadat podezřelý. Britské úřady budou moci naopak v Británii zadržet ty, u koho díky elektronické databázi zjistí, že například neuhradil pokutu.

Elektronické sledování cestujících nemá být jediným opatřením britské vlády. Turisté by se mohli brzy setkat například s tím, že jim budou pravidelně kontrolována zavazadla na větších britských nádražích. "Analýza (nedávného útoku na letiště v Glasgowě - pozn. red.) došla k závěru, že je potřeba posílit fyzickou ochranu proti případným útokům bomb uložených v automobilech," řekl britský premiér Brown ve středu.

Do Británie přijede ročně přes 300 milionů lidí. Mezi nimi sto až dvě stě tisíc Čechů.