tibet_druzice_192x128.jpgRekordní čtyři miliony turistů, což je o 60 procent více než loni, navštíví za celý letošní rok asijský Tibet. K vysokému růstu počtu turistů přispívá vlakové spojení Tibetu s Čínou a nové letiště. Příjmy z turistiky pak za letošní rok stoupnou o 73 procent na 4,8 miliardy jüanů (11,9 miliardy Kč), informovala agentura Nová Čína.

Lákadlem je nejvýše položená železnice na světě

"Přichází zlatá éra turistiky v Tibetu," řekl agentuře jeden z představitelů tibetské komunistické strany. Podle něj za rapidním růstem stojí hlavně tibetská železnice, která je nejvýše položenou železnicí na světě. V Tibetu také začalo fungovat třetí civilní letiště.

Vlak z Pekingu do tibetského hlavního města Lhasa začal vozit cestující loni v červenci. Přilákal tak do Tibetu mnoho Číňanů. Předtím mohli Číňané, kteří tvoří převážnou část turistů v zemi, využít buď drahé letecké spojení nebo se vydat na dlouhou a nebezpečnou cestu autobusem.

V loňském roce Tibet navštívilo 2,5 milionu turistů a celkové příjmy činily 2,77 miliardy jüanů, což představuje 9,6 procenta hrubého domácího produktu. Tibetská ekonomika vzrostla v loňském roce o 13,4 procenta a tempo růstu bylo nejvyšší od roku 1995.

Exulanti se obávají, že bude ohrožena buddhistická kultura

Tibetští exulanti se však obávají, že železniční spojení mezi Čínou a Tibetem je dalším nástrojem posílení vlivu Pekingu nad regionem a má ohrozit jedinečnou buddhistickou kulturu. Podle nich region kvůli spojení zaplaví množství Číňanů, jejichž hlavním cílem bude podnikání a narušení tibetských tradic, napsala agentura AFP.

Tibet je autonomní oblastí Číny. Ta obsadila Tibet v roce 1950. O devět let později po neúspěšném povstání uprchl tibetský duchovní vůdce dalajlama do Indie.