Hezkých cyklotras určitě znáte spoustu, ale už jste si někdy vyrazili na projížďku po hipostezce? Kontakt s koňmi je uklidňující. Pokud se potýkáte s jarní únavou či pracovním stresem, je pro vás vyjížďka v sedle tím pravým lékem. Ve společnosti ušlechtilých zvířat můžete strávit spoustu příjemných chvil i v případě, že jezdectví nepatří k vašim oblíbeným kratochvílím. Od jara do podzimu se v České republice i u našich nejbližších sousedů koná spousta zajímavých akcí s koňmi v hlavních rolích.


Hipostezky
I když síť hipostezek není v České republice zdaleka tak hustá jako třeba v Německu, Rakousku či Nizozemsku, značených stezek pro jezdce a koně u nás v poslední době přibývá. Tyto trasy často vedou divokou přírodou a poznáte díky nim odlehlá místa, která s civilizací nespojuje žádná silnice ani cyklotrasa.
Vůbec první hipotrasa v České republice vede neporušenou přírodou Hrubého Jeseníku a byla otevřena v roce 1998. Od té doby se milovníkům jízdy na koni otevřely další stovky kilometrů stezek například v Českém Švýcarsku, v Beskydech či Jeseníkách. Nádherné trasy objevíte rovněž v Pardubickém kraji, který má na svém území dostihové závodiště, hipologické muzeum ve Slatiňanech, hřebčín v Kladrubech nad Labem a jehož zvlněná krajina je k vyjížďkám na koni jako stvořená. Pokud se letos v létě rozhodnete vyrazit v sedle na kraj světa, vybírejte třeba z následujících tipů.


stezky_mŽelezné hory
Ve východních Čechách zažívají jezdecké stezky velký rozkvět. Nejvíc jich najdete v Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Koně si půjčte třeba na ranči Kovářov ve stejnojmenné obci. V sedle se odsud můžete vydat například až do Krkonoš, k řece Sázavě nebo do krásného městečka Polička.
Pokud s jezdectvím začínáte, můžete si nejdřív zaplatit několik lekcí na jízdárně nebo se vypravit jen na poklidnou projížďku krokem. Zkušenější jezdci můžou vybírat z půldenního či celodenního okruhu, případně vyrazit na padesátikilometrovou vyjížďku s noclehem poblíž skanzenu Veselý Kopec. Putovat budete divokou přírodou Železných hor, ve které není nouze o hradní zříceniny, rozervaná údolí řek a potoků či daleké výhledy.
Značené jezdecké trasy spojují ranč Kovářov i s dalšími stájemi - doklusat můžete například na ranč Černá hříva v Hlinsku, do jezdecké stanice Obořice nebo do jezdeckého klubu Shagya Vilémov, kde chovají ušlechtilé arabské koně. Ceník projížděk a ubytování je na webu www.kovarov.info. Seznam všech hipostezek, rančů a stájí ve východních Čechách a mapu stezek pro koňáky najdete na stránkách www.hippostezky-vc.info.


ranč_mPobeskydí
Čtyři jízdárny propojuje asi třicetikilometrová pohodlná hipostezka v Pobeskydí klikatící se mezi obcemi v povodí řeky Stonávky. Trasa, značená dřevěnými ukazateli, začíná v Komorní Lhotce a pokračuje zvlněnou krajinou přes Horní Tošanovice do Dolních Tošanovic nebo Třanovic. Jako základnu lze využít třeba Hippo Klub v Horních Tošanovicích, kde se můžete naučit jezdeckým základům anebo ustájit svého koně. Zdejší slavnou obyvatelkou je kobylka shetlandského poníka Lucinda, ověnčená tituly z mistrovství České republiky ve skocích a drezuře. Bližší informace na tel.: 731 617 705.
Koně si můžete půjčit také ve stáji Moncheri v Hnojníku, kde rovněž najdete přístřeší pro svého vlastního koně. Můžete si tu také najmout trenéra nebo posadit do sedla své děti a nechat je povodit kolem jízdárny. Jezdeckou přilbu vám tu zapůjčí, měli byste ale mít svoje přiléhavé nebo jezdecké kalhoty a boty s hladkou podrážkou. Ceník a další informace na tel.: 603 513 771.
Ve stejné obci nabízí své služby také stáj Desert Rose, kde si v případě nepříznivého počasí můžete zajezdit v kryté jízdárně. Pokročilí jezdci se tu připravují na jezdeckou licenci, začátečníkům přijdou vhod jezdecké kurzy. Na vaše děti čekají mazliví poníci. Informace na tel.: 736 520 539 nebo na abielanova@seznam.cz . Ubytování vám zprostředkuje Informační centrum obcí v povodí Stonávky (tel.: 724 301 788).

Plzeňsko
Rozkvět turistického ruchu si od budování husté sítě hipostezek slibují obce v zapomenutých koutech Plzeňského kraje. Milovníci koní mohou od loňského roku dojet z Bílova na pomezí Plzeňska a Rakovnicka až do německých Drážďan. Letos by měla být slavnostně otevřena páteřní hipotrasa klikatící se přes málo obydlenou krajinu Kralovicka a Plaska. "Cyklostezkami už je region nasycen. Perspektivní jsou koňské trasy," tvrdí starosta Plas Miloslav Hurt.
Koně si můžete zapůjčit například ve stáji Aris ve vesničce Pláně u Plas, obklopené lesy a loukami. Odtud se v sedle vydáte do města Manětín (www.zamek-manetin.cz) s nádherným barokním zámkem a velkým počtem krásně zachovalých barokních soch. Na koni můžete doputovat rovněž do Plas a navštívit bývalý cisterciácký klášter, kde se po celou sezonu koná řada kulturních akcí (www.klaster-plasy.cz). Ve stáji Aris je možné také koupit ručně dělané uzdy, vodítka a koňské ohlávky z bavlněných provazů.
Informace o zapůjčení koní a vyjížďkách s průvodcem získáte na tel.: 723 202 407
nebo 373 322 712, případně na stránkách www.aris.euweb.cz .


Dostihy

dostihy_mDonedávna byly koňské dostihy v České republice okrajovým sportem, ale v posledních letech jejich kouzlu podléhá čím dál víc lidí. Pokud máte rádi napětí a na koně se chcete raději dívat než na nich jezdit, je pro vás tato zábava jako stvořená.
Dramatické souboje ušlechtilých anglických plnokrevníků můžete od jara do podzimu sledovat třeba na travnaté dráze v pražské Velké Chuchli, kde se běhají rovinové dostihy, a na závodišti v Pardubicích, kterému kralují překážkové dostihy. Dalšími důležitými místy na dostihové mapě jsou dráhy v Mostě, Brně či Albertovci, příležitostně se běhá také v Lysé nad Labem nebo Karlových Varech.
Jestli chcete vidět ty nejlepší závodníky z nejlepších, vyrazte 22. června do pražské Velké Chuchle. Běží se České derby, které je jedním z vrcholů sezony, mívá obrovskou návštěvnost a láká i pestrými doprovodnými akcemi. Na své si přijdou i vaše děti, které se v Chuchli můžou zdarma projet na ponících.
Nejznámějším dostihem u nás je bezesporu podzimní Velká pardubická s odměnou 4,5 milionu korun pro vítěze, na kterou loni zavítala i britská princezna Anna. Těžký dostih s náročnými překážkami má ale řadu odpůrců, jejichž hlasy zesílily po loňském ročníku, kdy po zranění na trati museli být utraceni dva koně. Rovinové dostihy jsou pro koně i jezdce mnohem bezpečnější, tudíž pokud nechcete být svědky dramatických pádů a vypjatých situací, vyberte si tuto variantu. Startovní listiny, adresy závodišť a termíny na celou sezonu najdete na stránkách www.dostihy.cz .

Kladruby 
Snímek: CZECH TOURISM (KLADRUBY NAD LABEM)

Výstavy a slavnosti

Nejen jezdcům, ale hlavně milovníkům koní jsou určené nejrůznější koňské slavnosti, které se v průběhu celé sezony konají na dostihových závodištích a v areálech hřebčínů. Vypravte se třeba ve dnech 19. až 21. září na mezinárodní výstavu Kůň 2008 na výstaviště v Lysé nad Labem, kde bude k vidění velké množství exotických plemen koní, která běžně nemáte šanci vidět. Jestliže máte slabost pro poníky, přijdete si na své 23. srpna na výstavě minikoní v Plasích na Plzeňsku.
Pokud chcete, aby váš výlet za koňmi měl nádech romantiky, zamiřte na některou z akcí pořádaných v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Od konce šestnáctého století se tu chovají vzácní starokladrubští koně, které zasvěcení považují za jeden z národních pokladů České republiky.
výstavy_m"Původně se starokladrubští koně chovali v mnoha barevných variantách, postupně zbyli jen bílí a černí," vysvětluje ředitelka hřebčína Lenka Gotthardová. Bělouši byli šlechtěni pro dvorní ceremoniály a vraníky zapřahali církevní hodnostáři. Dnes bílé koně najdete právě v Kladrubech nad Labem, zatímco za vraníky se musíte vypravit do hřebčína ve Slatiňanech. Tam se můžete rovnou podívat do hipologického muzea.
Do Slatiňan nebo Kladrub nad Labem se vypravte třeba 25. května, kdy se v obou areálech koná Den koní. V rámci pestrého programu uvidíte, co všechno dokáže závodní spřežení kladrubských běloušů, omrknete nejcennější starokladrubské plemeníky a můžete sledovat drezuru koní pod sedlem. K vidění budou také klisny s hříbaty, připraven je i soutěžní program pro děti.
Ve dnech 21. a 28. června se pak budou v Kladrubech nad Labem konat Velké jezdecké dny, v rámci nichž budete svědky křtění hříbat či koňského póla. Lákadlem je třeba jezdecká čtverylka, což je téměř baletní tanec, který předvádí jezdci a jezdkyně v dobových kostýmech na černých a bílých starokladrubských koních. K vidění bude také "uherská pošta", což je spřežení, které ovládá jezdec, odvážně balancující na hřbetech dvou koní.


Westernové ježdění

western_mAtmosféru Divokého západu nasajete v některém z mnoha westernových rančů, které si mezi milovníky koní získávají čím dál větší oblibu. Westernovému ježdění se můžete naučit například na ranči Kostelany nedaleko Kroměříže, kde nechybějí chlapíci s kovbojskými klobouky ani pravý dřevěný lokál Saloon, který vypadá úplně jako kulisa k natáčení dobrodružného filmu (www.kostelany.cz).
Vypravte se sem třeba 9. srpna, kdy je na programu velká noční koňská show s účastí pyrotechniků a špičkových westernových jezdců. Při světelné show uvidíte kaskadérské kousky jezdců, nad jejichž odvahou a uměním se tají dech. Pořadatelé doufají, že se jim podaří přilákat i koňáky-kaskadéry ze zahraničí.
Pokud se chystáte na výlet s dětmi, vyrazte na cestu 24. května, kdy se v Kostelanech koná Westernový dětský den. Vaši potomci se můžou těšit na hru na indiány a spoustu dalších atrakcí. Jestliže patříte ke zkušeným jezdcům, můžete se s průvodcem několik dní toulat po lesích, rýžovat zlato, nocovat po širákem, grilovat maso na ohni, zkrátka si užívat pravou romantiku.
western2_mDalším proslulým moravským westernovým městečkem je Wild West Boskovice (www.wildwest.cz). Zábavní přírodní park, vybudovaný v areálu bývalého pískolomu, připomíná přírodní scenérie z dobrodružných filmů. Ožívá nejen o víkendech, ale pro školní výlety na objednávku také ve všední dny. Sezona tu letos začíná 17. května.
Na hlavní ulici lemované saloony, zde zvané Main Street, se odehrávají scénky z Divokého západu, hry pro děti, country bály nebo jízdy na koních. Můžete se tu ale i ubytovat. V amfiteátru místní předvádějí každý rok nový program, v němž nechybějí speciální efekty ani kaskadérské kousky. V aréně Buffalo Billa vás v hodinovém programu čeká divoká jízda jezdců, dobytka a koní. Toto představení se koná také v noci.
Westernovou atmosféru a současně bouření adrenalinu si můžete užít na ranči Malevil v Heřmanicích v Podještědí v Lužických horách (www.malevil.cz). Zdejším lákadlem je největší adrenalinový park v České republice s obří houpačkou, lanovou dráhou a lezeckou stěnou. Odvahu si můžete vyzkoušet třeba na takzvaném Tarzaním skoku na vysokých traverzách, který údajně zvládnou jen ti, kdo vůbec netrpí závratí. Pokud jste přijeli hlavně kvůli koním, pak si nenechte ujít dvoudenní vyjížďku s večeří připravenou na ohni a s přespáním v traperských stanech.

Michaela Klevisová

Nejbližší dostihy
* 20. 4. Velká Chuchle * 26. 4. Slušovice
* 27. 4. Velká Chuchle * 1. 5. Lysá nad Labem * 3. 5. Pardubice * 4. 5. Velká Chuchle
* 8. 5. Pardubice * 10. 5. Most * 11. 5. Velká Chuchle * 17. 5. Brno * 18. 5. Velká Chuchle


Westernové akce
* 25. 5.: Den koní v Radkově Lhotě
* 14. 6.: Setkání dvojčat (Boskovice)
* 12. - 13. 7.: Orlické westernové dny - amatérské klání (Deštné v Orlických horách)
* 12. 7.: Western Show Trojanovice (Frenštát pod Radhoštěm)
* 9. 8.: Prázdninové jezdecké dny a parkury (Radkova Lhota).
Více na www.equichannel.cz/akce  


Další akce
* 17. 5.: X. jarní medailová výstava pony Valeč 2008 - Slavnost květů
* 7. 6.: Den koní ve Vrchovanech
* 29. 6. - 26. 7.: Prázdninové týdenní jezdecké kurzy v Kladrubech nad Labem, přihláška na www.nhkladruby.cz  
* 5. - 7. 9.: Mezinárodní výstava Koně v akci v Pardubicích
* 7. - 9. 10.: Zkoušky výkonnosti starokladrubských klisen a třídění koní v Kladrubech.
Víc koňských akcí na www.jezdectvi.cz/akce