Kraj Vysočina se snaží do svého regionu přilákat více turistů. Regionální organizace pro rozvoj turistického ruchu chce od příští letní sezony vytvořit v kraji filmovou stezku, v nejbližších letech by na Vysočině mělo vzniknout i přes 1000 kilometrů značených stezek pro jezdce na koních. Projekty budou z větší části financovány z peněz EU.

Vzniknout by mohly tři okruhy

Telc_pamatka_UNESCO.jpgStezka Putování za filmem seznámí turisty s místy, kde se točily známé snímky, ale i s těmi, která jsou spojena s populárními hereckými osobnostmi. „Zatím se jich v kraji našly skoro tři desítky a vypadá to, že by mohly vzniknout tři okruhy,“ řekla novinářům ředitelka organizace Vysočina Tourism Ivana Mahelová. Turisté by je mohli projet na kole nebo i procházet pěšky.

Inspirací pro turistické putování za filmem byly zkušenosti z Humpolce na Pelhřimovsku. „Hliník se odstěhoval do Humpolce,“ tato věta, která zazněla několikrát ve filmu Marečku, podejte mi pero, přivedla před časem partu nadšenců k myšlence, že nikdy neexistujícímu obyvateli Humpolce postaví ve městě pomník. Pamětní deska s textem Zdeňka Svěráka - Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané - byla odhalena v září roku 2002 v městském parku. Díky velkému ohlasu později přibylo i muzeum. „I my jsme byli překvapeni, jak na to lidé dobře reagují a jak tam jezdí,“ podotkla Mahelová.

Pro filmaře je na Vysočině asi nejlákavější Telč. Natáčel se zde například film Až přijde kocour, nedávno v Telči vznikaly scény k historickému velkofilmu Bathory režiséra Juraje Jakubiska. Filmařům se zalíbily třeba i Lipnice nad Sázavou, Jimramov, hrad v Ledči nad Sázavou, Třebíč, Želiv či sklářská huť v Tasicích. Mezi herce, kteří se narodili na Vysočině, patří např. Iva Janžurová, Miroslav Donutil a Lubomír Lipský.

Čtěte více

Přes Vysočinu z Rakouska až do Polska

V kraji Vysočina přibývá také vyznavačů jízdy na koni. Zatím jim slouží jen několik desítek kilometrů dlouhá trasa mezi Telčí a jihočeskou Maříží. Projížďky vrchovinou lákají především turisty z Prahy a okolí, využívají je ale i místní jezdecké oddíly. V nejbližších letech by v kraji mělo vzniknout přes 1000 kilometrů značených stezek, s prvním vyznačováním tratí se začně v druhé polovině příštího roku. Plánovaná páteřní síť jezdeckých tras protne Vysočinu v několika směrech a naváže na jezdecké cesty v okolních krajích. Na koních by se pak přes Vysočinu dalo jet třeba z Rakouska až do Polska.

„Teď jde o to určit, kudy by hipostezky měly vést a vyjednat souhlas vlastníků pozemků,“ říká Mahelová. Měla by to být zajímavá místa, kde je co k vidění, navíc musí vést jinudy než například trasy pro cyklisty. Na Vysočině je zmapováno přes 170 jezdeckých stanic. Někde si zájemci mohou půjčit koně na projížďku, absolvovat výcvik nebo si zajistit přenocování pro sebe i své zvíře. Rostoucí popularitu má i cestování ve vozech tažených koňmi. Část stezek by proto měla být vhodná i pro tyto jízdy.