Slučování českých civilních tajných služeb není podle odvolaného ředitele civilní rozvědky Karla Randáka na pořadu dne a "jde o něco zcela jiného". Randák to řekl v rozhovoru pro Právo. Vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) odvolala Randáka 20. září. Jako důvod uvedla zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu. "Řeknu tolik, že podle mého není slučování služeb vůbec na pořadu dne a jde o něco zcela jiného," řekl Randák Právu.


Randák varoval, že sloučení služeb může poškodit celou bezpečnostní komunitu i reputaci země navenek. "Pokud je tento krok opravdu připravován, pak je připravován naprostými diletanty, kteří o komunitě ani o její práci nevědí vůbec nic," řekl. Čím je podle něj demokratičtější zřízení v zemi, tím má stát větší tendenci držet služby odděleně a lépe je kontrolovat. Naopak v totalitních státech jsou služby sloučené - pro takové státy je hlavní udržet pořádek uvnitř a je jim jedno, jak je to vnímáno zvenčí, míní Randák. Zmínil i zásadní odlišnost práce obou služeb.


Randák se vrátil i ke svým slovním sporům s nynějším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS). Řekl, že po odvolání z čela civilní rozvědky měl s Langrem dohodu, že se nebude vyjadřovat k okolnostem odvolání. Neexistovala ale žádná dohoda, že se nesmí vyjadřovat k tématu slučování služeb a k bezpečnostním opatřením přijatým v souvislosti s teroristickou hrozbou Česku, upozornil. "Z mého pohledu jsem dohodu dodržel. Přesto mě ministr napadl, že jsem neloajální a že se tudíž jeho názor na mě vyvíjí," řekl Randák, který je nyní stále příslušníkem civilní rozvědky a je poradcem ředitele služby.