K pětici nejúspěšnějších stran už tradičně patří Strana zelených a KDU-ČSL. Podle průzkumu agentury STEM pro Českou televizi (ČT) se očekává i vysoká účast voličů - senátních voleb se chce zúčastnit 56 procent a komunálních voleb 73 procent lidí. V případě komunálních voleb je to o 30 procent více než před čtyřmi lety.


Průzkumy oblíbenosti stran před nadcházejícími komunálními a senátními volbami je možné bez hrozby finančního postihu naposledy zveřejnit toto pondělí. Od úterý do sobotních 14:00, kdy se volební místnosti uzavřou, volební zákon zveřejňování výsledků předvolebních a volebních šetření zakazuje.


Občanští demokraté si v průzkumech udržují roli lídra navzdory tomu, že se čtyři měsíce marně snažili sestavit stabilní vládu. Podle volebního modelu agentury Factum Invenio by ODS po srpnovém nárůstu v září volilo do sněmovny 36,3 procenta lidí, podle CVVM 37 procent a podle agentury Median 39,1 procenta. ODS také podle STEM mírně posílila v porovnání s výsledky červnových voleb do sněmovny, kdy ji volilo 35,4 procenta lidí.


ČSSD se po propadu z počátku srpna vrátila v září k volebnímu výsledku 32 procent, uvedla agentura Factum Invenio. Podle CVVM by v září sociální demokraty volilo 29,5 procenta lidí, podle agentury Median 29,4 procenta lidí. ČSSD proti červnovým volbám, v nichž získala 32,3 procenta hlasů, oslabila také podle STEM.


Třetí KSČM se podle agentur pohybovala kolem hranice 13 procent, což odpovídá jejímu volebnímu výsledku. Na čtvrtou příčku se na rozdíl od výsledku červnových voleb vyhoupli zelení, kteří by podle agentur v září získali sedm až deset procent hlasů. Podpora lidovců se pohybovala mezi pěti až osmi procenty.


Více než polovina českých občanů si podle průzkumu Factum Invenio i po deseti letech existence horní komory myslí, že Senát je zbytečnou institucí a měl by být zrušen. Za posledních osm let však podle agentury mírně vzrostl počet lidí, kteří se domnívají, že Senát je prospěšný a užitečný. Ještě před dvěma lety jej uznávalo 10,5 procenta lidí, tento měsíc 16 procent dotázaných. Podle agentury patrně kvůli důsledkům patového rozložení sil ve sněmovně. Podle průzkumů důvěryhodnosti ústavních institucí je Senát na posledním místě, důvěra v něj se ale v posledních letech mírně zvyšovala na aktuálních 26 procent.


Agentura Factum Invenio také zjistila, že lidé hodnotí převážně kladně práci obecních zastupitelstev. Průměrně jim dali občané známku 2,8. Většina veřejnosti si myslí, že za uplynulé čtyři roky se situace v jejich městech a obcích aspoň trochu zlepšila, i když převažuje pocit, že zastupitelstvo se nejvíc zajímá o svůj vlastní prospěch a nejméně o problémy obyčejných lidí.


K podobným závěrům dospěl také výzkum agentury STEM pro ČT. Práci horní komory hodnotila velmi nebo poměrně dobře jen necelá třetina dotázaných, zatímco práci obecních zastupitelstev téměř dvojnásobek. Více než 80 procent lidí zná jméno svého starosty nebo primátora, naopak více než polovina dotázaných nezná jméno svého senátora, zjistila agentura STEM.


Podle tohoto průzkumu považuje 63 procent lidí komunální volby za důležitější než volby do Poslanecké sněmovny. Průzkum dále ukázal, že v senátních volbách je strana stejně důležitá jako kandidát. V případě komunálních voleb jasně převažuje osoba kandidáta nad politickou stranou.


Horní komoru podle průzkumu STEM začínají příznivěji vnímat lidé s vyšším, zejména vysokoškolským vzděláním - podle 45 procent dotázaných pracuje Senát v posledním roce poměrně dobře. V řadách lidí s maturitou si to ale myslí jen 27 procent, mezi vyučenými 24 procent a mezi lidmi se základním vzděláním 23 procent.