František Oldřich Kinský a jeho advokát Jaroslav Čapek chtějí žalovat policii a vrchní státní zastupitelství. Nelíbí se jim, že policie před dvěma lety zahájila úkony trestního řízení kvůli podezření, že se dopustili podvodu. Novinářům to dnes řekl jejich právník Milan Hulík. Stíhání již bylo podle něho na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství odloženo. Orgány činné v trestním řízení prý porušily jejich právo na ochranu osobnosti, protože se o podezření dozvěděla řada lidí, například svědků, kteří byli vyslýcháni.

Kinský se v České republice domáhá rozsáhlého rodového majetku. U různých soudů podal 157 žalob kvůli majetku v hodnotě 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce, protože údajně kolaborovali s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich.

Čapek řekl, že se o úkonech ve věci podezření z podvodu dozvěděl letos v červnu zcela náhodně. Policie Kinského a advokáta podezírala z toho, že se snažili vylákat 750 milionů korun od Lesů ČR a dalších subjektů. Soud v případu povolil také odposlechy. Policie podle Čapka "zneužila" také rozvědku, aby o Kinském zjistila některé informace v zahraničí.

Advokát obvinil Vrchního státního zástupce z toho, že udělal všechno pro to, aby jeho i Kinského kriminalizoval. Čapek za tím vidí snahu připravit Kinského o majetek, který pro něho už u soudů vyhrál. Iniciátorem podle něho byl nyní již zesnulý ministr kultury Pavel Dostál. Důvody však nezná.

Bývalý disident a pracovník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín řekl, že Dostál udržoval kontakt s krajně levicovými organizacemi, aby je podněcoval v aktivitách proti navracení majetku příslušníkům šlechtických rodů a církví. Dostál údajně na setkání s Klubem českého pohraničí nabádal levicové radikály k tomu, aby šířily informace o spolupráci Řádu německých rytířů a Kinských s nacisty.

Hučín se před soudem několik let zodpovídal z obžaloby, že jako pracovník BIS podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. V dubnu ho odvolací soud obžaloby zprostil. Nejvyšší státní zástupkyně ale podala dovolání v jeho neprospěch.

Kinský ve svých soudech pokračuje. Poté, co mu Ústavní soud znemožnil domáhat se rodového majetku určovacími žalobami, zkouší to cestou žalob o náhradu škody. Jeho advokát Čapek je podal například na dvě soudkyně, které rozhodovaly v některých Kinského kauzách. Náhradu škody kvůli údajně chybným rozhodnutím státních orgánů hodlá Čapek žádat i po České republice. Avizoval, že bude chtít za způsobenou škodu, ušlý zisk a soudní výlohy až 100 miliard korun.