Asociace českých a moravských nemocnic varuje, že je ohrožena péče o pacienty. Podle ní nemají nemocnice od ledna smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Ředitel pojišťovny Pavel Horák řekl, že v informačním systému VZP již jsou všechny smlouvy prodlouženy, jde už jen o formální podpis dokumentů. Péči nemocnicím však VZP i bez těchto podpisů uhradí.


Horák připomněl, že VZP garantovala prodloužení smlouvy všem poskytovatelům. Podle právníka asociace Stanislava Fialy však skutečnost, že VZP prodloužení smluv slovně garantovala, je právně bezvýznamná. "Nebude-li do 31. prosince oběma stranami podepsán prodlužující dodatek, smlouvy skončí. Od 1. ledna je nebude možné žádným dodatkem prodloužit," řekl Fiala.


Ředitel VZP označil tato slova za nátlak, nemocnice podle něj chtějí jen prosadit své návrhy smluv, které řeší i jiné věci než prodloužení smluvního vztahu. "Dohodli jsme se na tom, že smlouvy budou prodlouženy. Fakt, jestli konkrétní nemocnice podepíše smlouvu dnes, v pátek 29. prosince nebo až v úterý 2. ledna, neznamená, že za naše pojištěnce péči nezaplatíme," zdůraznil ředitel. Dodal, že lednovou péči hradí VZP v březnu, takže nebezpečí prodlení není.


Horák podotkl, že když se před lety převáděly nemocnice do majetku krajů, zhruba 130 jich rok nemělo registraci. Ze zákona tak neměly oprávnění péči poskytovat, VZP jim přesto za péči o nemocné platila. "Dali jsme tehdy přednost zdravému rozumu, stejně jako nyní," vysvětlil Horák.


VZP zatím nemá text vyhlášky, jíž ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prodloužil platnost smluv do konce příštího roku. Ministr ji před Vánoci podepsal, dosud nevyšla ve Sbírce zákonů. I kdyby vyhláška vyšla dnes, VZP má s poskytovateli řádově desetitisíce smluv a nemůže každého lékaře, lékárníka či šéfa nemocnice hnát na pobočku VZP k podpisu. Do konce roku to nelze technicky stihnout, na garanci uzavření nových smluv to podle Horáka nic nemění.