Příští rok - Platy v České republice by se měly zvýšit nejméně o pět procent. Více než polovinu z tohoto růstu ale zaujme očekávaná inflace. Reálný příjem zaměstnanců tak stoupne o dvě procenta. Čísla vyplývají z některých průzkumů mezi více než stovkou významných firem, které celkem zaměstnávají přes 300.000 lidí. Hospodářské noviny však zveřejnily průzkum Hospodářské komory ČR, ve kterém 96 procent dotázaných manažerů počítá s nárůstem mezd pod pět procent.


Příští rok - Mzdy v zemědělství by měly být v průměru o pět procent vyšší, jak vyplývá z vyšší kolektivní smlouvy, kterou uzavřel Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů (OSPZV - ASO) s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a se Zemědělským svazem.


Příští rok - Mzdy na dráze porostou obdobně jako letos. Vedení Českých drah se dohodlo se železničářskými odborovými organizacemi na růstu mezd pro příští rok o 5,6 procenta.


Příští rok - Potraviny podraží v průměru o pět procent, odhaduje prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Projeví se růst cen energií a v řadě případů zřejmě i vzestup cen surovin. Zdraží zejména pečivo a maso, mírně mohou vzrůst i ceny cukru a výrobků s jeho vysokým obsahem. Vývoj bude podle něj různý v jednotlivých potravinářských oborech. "Nevidím obory, kde se dá čekat snížení," řekl Camplík.


Příští rok - Elektřina pro domácnosti od ledna zdraží téměř o osm procent. Domácnosti od 1. ledna zaplatí za elektřinu v průměru o 7,9 procenta více. Roční výdaje za elektřinou tak vzrostou zhruba o 700 až několik tisíc korun v závislosti na tom, zda se proud využívá pouze pro svícení a domácí spotřebiče nebo i k vytápění.


Příští rok - Plyn od ledna zlevní, v dubnu se ale čeká obrat. Odběratelé zemního plynu od ledna ušetří. Podruhé za sebou totiž ceny plynu klesnou, pro domácnosti to bude v průměru o 4,2 procenta. Naposledy plyn zlevnil letos v říjnu, a to o 5,5 procenta. Odborníci nicméně předpokládají, že s dubnovou deregulací trhu přijde opět mírný nárůst cen. Nejvíce zemní plyn od ledna zlevní ve Středočeském kraji, a to o 5,8 procenta. Naopak nejméně jeho cena klesne v Jihočeském kraji - o 1,9 procenta.


Příští rok - Vodné a stočné podraží v Praze o 12 procent. Vodné a stočné zdraží v Praze od ledna o 12 procent. Obyvatelé budou platit za metr krychlový vody 49,67 koruny místo nynějších 44,36 koruny. Rozhodla o tom městská rada. Verdikt znamená, že čtyřčlenné rodině vzrostou výdaje za vodné a stočné v průměru zhruba o 80 korun měsíčně.


Příští rok - Ropa zůstane drahá. Podle předpovědí na příští rok se ropa bude držet nad šedesáti dolary, vyrůst však může až na pětaosmdesát. Navíc, poprvé od roku 2001, začne OPEC více hýbat trhem.


Příští rok - Akcie porostou, ale pomaleji. Na akciových trzích panuje euforická nálada. Burzovní indexy se pohybují v blízkosti rekordů, hluboký propad z letošního léta, kdy se zřítily ceny akcií o několik desítek procent, je zapomenut. A podle ekonomů má růst pokračovat i v příštím roce. Bude ale pomalejší.


Příští rok - Růst cen nemovitostí se odhaduje na šest procent. "Podle našich detailních analýz očekáváme v roce 2007 jako průměr za celou Českou republiku cenový nárůst v řádu šesti procent. Trend poslední doby, kdy se zákazníci domnívají, že změny sazby DPH způsobí na trhu nemovitostí stejnou cenovou hysterii jako vstup do EU, se jednoznačně ukazují jako liché. Čekáním ale prodávající nic nezíská. Naopak v některých lokalitách nejen Prahy, ale celého Česka může otálením dojít i k finanční ztrátě," uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško


Příští rok - Euro může zlevnit až na 27 korun. Firmy si začaly své peníze proti sílící koruně zajišťovat až na pět let. Česká měna bude i v příštím roce posilovat vůči euru a dolaru k rekordním úrovním. V polovině letošního prosince koruna prolomila zatím poslední maximum a posílila na 27,60 koruny za euro. Začátkem roku přitom bylo euro o více než korunu dražší. Kurs se příští rok podle předpovědí bankovních analytiků posune až k hranici 27 korun za euro. Dolar by dokonce mohl být za méně než 20 korun. Ještě letos v lednu ho lidé a firmy kupovali za více než 24 korun.


Příští rok - Spotřební elektronika bude v obchodech levnější. Lidé totiž od ledna díky nižším poplatkům na likvidaci elektrošrotu zaplatí méně peněz například za velké domácí spotřebiče. Ceny spotřební elektroniky by na začátku roku 2007 měla navíc snížit silná koruna, protože velká část těchto výrobků se do Česka dováží z Asie a obchodníci za dodávky platí v dolarech a eurech.


Příští rok - Internetové domény .cz a .eu zlevní o stokorunu. Poplatky za správu a registraci internetových domén .cz a .eu u tuzemských registrátorů v příštím roce klesnou zhruba o 100 až 200 korun. Pokles cen umožní snížení velkoobchodních poplatků. V případě evropské domény .eu sníží správcovské sdružení EURid poplatek ze současných deseti na pět eur (z 280 na 140 Kč). Sdružení CZ.NIC pak snížilo cenu registrace domény .cz pro registrátory ze 595 Kč na 476 korun včetně DPH.


Příští rok - Česká televize vydělá na poplatcích 5 miliard. Lidé budou od ledna platit za koncesionářské poplatky místo dosavadní stokoruny o 20 korun více.


Příští rok - Na co se těší nebo si přejí některé osobnosti?
Ladislav Smoljak, režisér:
Jsem založením pesimista, takže si myslím, že se příliš nemáme na co těšit. Může to totiž dopadnout jen více či méně špatně. Aby to dopadlo dobře, musela by vzniknout jasná, čitelná vláda. Nejsem přívržencem toho, že by měla vždy vyhrávat ODS, ale toho, aby se i u nás - jako jinde ve světě - kyvadlo pohybovalo zprava doleva.


Ivana Chýlková, herečka: Já bych si jako řidička opravdu ohromně přála, aby na našich silnicích začal konečně fungovat pořádek a aby všichni respektovali nedávno zavedený bodový systém, s nímž stoprocentně souhlasím.


Kateřina Neumannová, běžkyně na lyžích: Chtěla bych se výrazněji prosadit v závodech Světového poháru. Ve své kariéře jsem dosáhla nejvyššího vrcholu na olympijských hrách i na mistrovství světa, získala jsem i další medaile, ale celkové vítězství ve Světovém poháru v mé sbírce ještě není. Beru to jako další výzvu.


Pavel Telička, bývalý eurokomisař: Přál bych si, aby EU v příštím roce získala alespoň částečně zpět ztracenou sebedůvěru a schopnost definovat společné zájmy a všude tam, kde je to účelné a efektivní, je společně ošetřovat. Právě nízkou sebedůvěru EU a sobeckou zahleděnost do svých vnitřních a často partikulárních záležitostí vidím jako příčinu kvetoucího protekcionismu, absence ambicí, odvahy a schopnosti řešit problémy, které občany skutečně zajímají. Byl bych rád, aby si česká vláda stále více uvědomovala, že časté uplatňování veta v EU vede k izolaci a marginalizaci.

Jan Švejnar, ekonom, Michiganská univerzita: Těším se, až tady budou vládnout politici, kteří pochopí, kam svět míří a jak se mění. A budou se lidem snažit vytvořit co nejlepší podmínky pro úspěch a prosperitu. V posledních letech jsem o tom slyšel hodně slov a slibů. Viděl jsem ale jen málo skutečně dobrých politických rozhodnutí, která by Česko posouvala blíž zemím, jež jsou schopny nejlépe obstát v ostré světové konkurenci.