Prvňáčci, kteří půjdou v polovině ledna k zápisu do škol, jsou první generací, která má jistotu, že nenarazí na tuhé učební osnovy.
Rok 2007 totiž přinese největší změnu v českých školách za posledních deset let. Základní školy se už nemohou spoléhat na rigidní ministerské osnovy, musí je vyměnit za vlastní studijní plány. A ty si mohou sestavit podle svého. Jinak řečeno: mohou propojit jednotlivé předměty do atraktivních témat, skrze které děti lépe pochopí souvislosti.

Přetahovaná o děti
Rodiče prvňáčků se tak už letos výrazně víc zajímají, jak vlastně bude ta která škola učit. Mezi školami také začalo silnější přetahování o děti než v minulých letech - právě proto, že se mezi nimi prohlubují rozdíly.
Přístup ředitelů a hlavně učitelů k reformě se totiž výrazně liší. Někteří to berou jako šanci, a podle vlastních studijních plánů učí už několik měsíců. Jiní naopak považují změnu za nepříjemnou povinnost, která jim bere pohodlí zažitých stereotypů.
"Na osnovách děláme poslední úpravy a začneme podle nich učit až v září. Reforma nám dává volnost, ale máme také strach z konkurence. Je málo dětí, a s reformou o ně začne ještě větší boj," říká Jarmila Holá, ředitelka Základní školy generála Františka Peřiny v pražských Řepích. Právě na ostré konkurenci ale děti vydělají. Školy se jim budou kromě kvalitního základu snažit nabídnout něco navíc. "My budeme v nových osnovách výjimeční v ekologicky zaměřené výuce a také v jazycích," dodává Holá.
Někteří však neberou konkurenci jako výzvu, ale spíš hrozbu, a reformu osnov by nejraději odložili. "Reforma je uspěchaná a veřejnost o ní téměř nic neví. Navíc při zaškolování učitelů neměli lektoři moc informací, jak by to mělo v praxi vypadat. Zlepšilo se to až později," říká Jaromír Snížek, ředitel základní školy v Týnci nad Labem.

Odklady už ne
Žádný odklad povinnosti učit podle vlastních plánů se však nechystá. A to bez ohledu na to, kdo bude v příštích měsících v Česku vládnout. Reformu, kte-rá se rozjede v září, navrhla a prosadila sociálnědemokratická ministryně Petra Buzková. A odkládat se ji rozhodně nechystá ani Dana Kuchtová, která má za Stranu zelených usednout do křesla ministryně školství v nové Topolánkově vládě. "Je to velmi dobrá myšlenka. Není důvod reformu odkládat. Vím, že některé školy ještě reformu nemají hotovou, ale těch je menšina," říká Kuchtová.
Způsob, jakým se školy k reformě postavily, bude kontrolovat ministerská inspekce. Mnohem větší sílu má však konkurence. Většina ředitelů si dobře uvědomuje, že dětí je málo - a pokud je nezaujmou a nezískají, budou muset propouštět.

070103-05.jpg