Sociální demokracie hodlá dle slov svého předsedy do prezidentské volby v příštím roce vyslat nadstranického kandidáta s širší politickou podporou, který dokáže být silným soupeřem Václava Klause. Nejsilnější opoziční strana chce během jara stanovit kritéria a teprve na jejich základě vybrat svého favorita na Hrad.


"Je naprosto předčasné mluvit o jakýchkoliv jménech. Nejdříve chceme mluvit o kritériích, až pak o osobách," řekl novinářům v Lidovém domě Jiří Paroubek. Reagoval tak na spekulace, že by sociální demokraté spolu s komunisty a zelenými mohli do volby hlavy státu navrhnout bývalého federálního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Někteří politici ČSSD mluví i o eurokomisaři a expremiérovi Vladimíru Špidlovi či bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman tvrdí, že se nehodlá znovu zúčastnit prezidentské volby, z níž v roce 2003 odešel poražen.


Pokud ČSSD nevydá zákaz hlasování pro Klause, Paroubek odstoupí
Paroubek chce na nadcházejícím sjezdu strany prosadit usnesení, že žádný z 84 poslanců a senátorů ČSSD nepodpoří v tajné volbě Václava Klause, který se bude ucházet o znovuzvolení. "Pokud s touto politikou nebude většina delegátů souhlasit, tak by si musela najít jiného předsedu strany," řekl šéf ČSSD. Dodal však, že počítá s podporou svých návrhů.


Po sjezdu, během dubna a května, hodlá ČSSD zahájit jednání s ostatními stranami o možném společném kandidátovi. "S velkou pravděpodobností hraničící s jistotou to bude kandidát, na kterém se dokážeme shodnout s ostatními politickými stranami," uvedl Paroubek.


Dohodu chce hledat nejen s komunisty a se zelenými, nevylučuje ani podporu části KDU-ČSL, nezávislých senátorů i jednotlivců z ODS. "To vylučuje vyhraněně stranického kandidáta... To by byla politická hloupost, to od ČSSD nečekejte," prohlásil Paroubek.


Hledá se kandidát "podobné váhové kategorie" jako Klaus
Hlavním kritériem podle Paroubka bude to, že zvolená osobnost nebude přímo spojena s žádnou politickou stranou, bude "podobná váhová kategorie" jako nynější prezident a bude také schopná dostat nejméně 141 hlasů zákonodárců. Právě tolik hlasů stačí ke zvolení do čela státu ve třetím kole, kdy se sčítají hlasy poslanců i senátorů.


Rozhodně to prý nebude někdo nevýrazný, kdo nebude nikomu vadit. "Nebude to žádný nýmand," prohlásil opoziční lídr. Jedno, dvě jména prý nosí v hlavě, koho si ale dovede představit v nejvyšší ústavní funkci, Paroubek neprozradil. Neřekl ani, zda by třeba právě Dienstbier splňoval stanovená kritéria nebo jestli je mezi jeho favority žena, kterou chtěl prosazovat v přímé volbě. Nyní je ale téměř jisté, že za rok bude o prezidentovi opět rozhodovat parlament.


Při výběru ženy upřednostněny nebudou
Mluvčí ČSSD Květa Kočová pro iHNed uvedla, že pohlaví kandidáta jedním z kritérií pro výběr osobnosti rozhodně nebude. Prosazení přímé volby je podle ní již nereálné, nezbývá na to dostatek času. Dodala, že sociální demokracie oficiální stanovisko k prezidentské volbě zatím nezaujala. Paroubek prý vyjádřil pouze své osobní představy o strategii strany. Žádné další podrobnosti k způsobu výběru kandidátů, například k možnosti uspořádání vnitrostranického referenda, mluvčí Kočová neuvedla.


Klaus je zatím jediným ohlášeným kandidátem. Proti jeho setrvání se staví zelení, jasnou podporu nemá čestný předseda ODS ani u všech lidovců. Komunisté, z nichž někteří před čtyřmi lety Klause podpořili, zvažují postavit vlastního člověka.