Zhruba stovka lidí přišla před čínské velvyslanectví v Praze vyjádřit nesouhlas s politikou pekingské vlády, která podle nich porušuje lidská práva v této zemi a zvláště v Tibetu. Pokojný protest se stejně jako každý rok konal jako připomínka událostí z roku 1959, kdy Čína krvavě potlačila povstání ve Lhase. Účastníci demonstrace podepisovali dopis čínské velvyslankyni, v němž žádali o nápravu situace.

Stejně jako v minulosti se ale organizátorům z české pobočky Amnesty International nepodařilo petici čínským diplomatům předat. "Je nám líto, že s námi velvyslanectví odmítá diskutovat. Protože jsme tento odmítavý postoj čekali, vyrobili jsme tentokrát rozměrný dopis, který nemohou přehlédnout," řekla mluvčí pořadatelů Eva Dobrovolná. Obří obálka s protestním dopisem tak putovala do schránky čínského velvyslanectví.13_demo_tibet.jpg

Z politiků přišli jen zelení

Mezi demonstranty přišla i ministryně za Stranu zelených Džamila Stehlíková a poslankyně této strany Kateřina Jacques. Stehlíková spolu se svým stranickým předsedou Martinem Bursíkem vyvěsili v pátek na své úřady tibetskou vlajku, připojili se tak ke stovkám radnic, které tímto gestem již několik let vyjadřují podporu Tibetu.

Lidé, kteří dnes přišli podpořit svobodný Tibet, před zastupitelským úřadem zapalovali vonné tyčinky a svíčky na památku obětí, na plotě protější budovy vyvěsili barevné vlaječky se jmény vězněných i popravených. Dospělí i děti společně nakreslili mandalu - symbolický diagram, který představuje základní principy tibetského buddhismu. Odstřižené kousky si pak zájemci mohli odnést domů.14_demo_tibet.jpg

Protest byl odsunut kvůli fiktivní "olympijské" manifestaci

Organizátoři věří, že ačkoli Peking zatím odmítá dialog o dodržování lidských práv, jejich úsilí není marné. Pro své cíle chtějí využit i letní olympiádu, kterou bude příští rok Čína hostit.

Čínská ambasáda v Praze na svých webových stránkách tvrdí, že vyvěšení tibetské vlajky na budově ministerstva životního prostředí a některých radnicích je vměšováním české strany do tibetských záležitostí a ty jsou "výlučnou věcí čínské vnitřní politiky a je pro čínskou stranu naprosto nepřijatelná".

V prohlášení se dále tvrdí, že česká strana přijme účinná opatření k nápravě nesprávného jednání některých úředníků a orgánů a "neposkytne dalajlámově klice prostor pro činnost směřující k rozštěpení Číny, a tím zabrání negativnímu rozvoji čínsko - českých vztahů". 06_demo_tibet.jpg

Pochod měl původně končit brzy odpoledne, ale musel být posunut. Prostor před čínským velvyslanectvím si dříve než pořadatelé průvodu zarezervoval u pražského magistrátu svolavatel akce na podporu olympiády v Pekingu. Podle sdružení přátel Tibetu Lungta si místo zamluvilo přímo čínské velvyslanectví. Aktivisté se byli během dne na místě podívat, podle očekávání se tam žádná akce nekonala. Podle organizátorů to byla jen další obstrukce čínské strany.