V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že bude však možná přehlasován, a návrh ČSSD nebude tak radikální. Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Jiří Čunek chce zase ve vládě prosadit přísnější majetková přiznání politiků.

Návrh ČSSD na omezení imunity se bude podle Paroubka spíše blížit představě senátorů, kteří chtějí omezit trestní imunitu zákonodárců jen na jejich projevy v parlamentu. "Imunita je relikt starých časů absolutismu, možná starého Říma," soudí bývalý socialistický premiér.

Čunek se v diskusním pořadu vyslovil pro omezení imunity, která by se měla vztahovat jen na dobu trvání mandátu. Nyní platí, že pokud parlamentní komora odmítne vydat policii svého člena, je jeho trestní stíhání navždy vyloučeno. Sám Čunek s tím má osobní zkušenost - senátoři ho letos zbavili imunity kvůli obvinění z korupce.

Policie ho podezírá, že před pěti lety jako starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek. Místopředseda vlády vinu popírá a nadále odmítá výzvy opozice, aby odstoupil. "Tak daleko, abych se nechával odvolat, to nedojde, ten případ se dřív vyřeší," prohlásil. Fakt, že se klíčovou svědkyni případu pokoušel ovlivnit obchodník s lehkými topnými oleji Roman Vaškůj, pokládá za důkaz toho, že případ nabývá "monstrózních, nesmyslných rozměrů, které mě topí, místo aby mně pomáhaly". Paroubek dnes poukázal na to, že Vaškůj se označuje za lobbistu ODS. Není prý proto daleko od názoru, že to naznačuje spojení nejsilnější vládní strany s organizovaným zločinem.

Čunek si myslí, že samo omezení imunity nesníží riziko korupce politiků. S tím souhlasí i Michal Štička z české pobočky Transparency International, která monitoruje korupci v zemi. "Míra imunity je až feudálně široká. Na druhou stranu není to jediná příčina toho, proč dochází ke zneužívání moci ze strany veřejných činitelů," řekl v České televizi Štička.

Čunek hodlá doporučit vládě, aby co nejrychleji zpřísnila majetková přiznání veřejně činných lidí. "Především pro ty, co vstupují do politiky," dodal. Každý by měl před vstupem do politiky zveřejnit stav svého majetku a pak své majetkové a finanční poměry zveřejnit po odchodu z funkce. Protože platy politiků jsou pevně dané zákonem, nebyl by problém zjistit, kolik si vydělali a zda rozdíl mezi původním a nabytým majetkem souhlasí. Dovede si představit, že by přístupná byla i daňová přiznání partnerů politiků, která by mohl mít v úschově předseda sněmovny či Senátu.

Majetková přiznání má ve svém programu dlouhodobě i ČSSD. "To je věc, která se nám velmi zamlouvá," potvrdil Paroubek. Sociální demokrat Miloslav Kala chce koncem března předložit novelu, která upraví a zpřesní současný zákon o střetu zájmů.

Štička ale poukázal na to, že v médiích sice politici mluví o zpřísnění zákonů a potlačování korupce, ve sněmovně však nakonec návrhy "osekají" od nejtvrdších pasáží.