Prvních pár dětí nebude muset do školy



Je to dobrá zpráva pro všechny rodiče, kteří chtějí svoje děti učit sami doma nebo jim zaplatit soukromé učitele. Ministerstvo školství totiž plánuje, že už od tohoto září povolí domácí školu i na druhém stupni základní školy.

Doposud se s rodiči mohli učit pouze žáci do páté třídy, pak museli opět zasednout do školních lavic. Nyní by do školy "nemuseli" chodit celých devět let.

Svobodná volba rodičů


"Zatím by šlo následující čtyři roky o pokusné ověřování," vysvětluje Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

Pokud by se to osvědčilo, domácí škola od šesté do deváté třídy by se brzy mohla dostat do školského zákona podobně jako před dvěma lety individuální vzdělávání na prvním stupni.

"Nyní je jednání na dobré cestě," myslí si Jiří Tůma, předseda Asociace pro domácí vzdělávání.

Po téměř desetiletých debatách tak úředníci dávají rodičům úplnou svobodu, aby se rozhodli, jak se jejich dítě bude vzdělávat. "Povinná docházka", od které už dávno odstoupila řada evropských zemí, by tak nakonec mohla zmizet i z českých zákonů.

S výjimkou Nizozemska je domácí vzdělávání po celou základní školu naprosto běžné v celé Evropě a také v USA. Právě ve Spojených státech amerických, kde má domácí škola silnou tradici, funguje individuální vzdělávání už 24 let.

"Těžká" fyzika a chemie


V Česku existuje domácí škola na prvním stupni devět let. Do roku 2005 byla pouze ve zkušební fázi, schválil ji až nový školský zákon před dvěma lety, tedy ještě za úřadující exministryně Petry Buzkové.

Ta však individuální vzdělávání i na druhém stupni povolit nechtěla. "Děti se musí ve vyšších ročnících naučit fyziku, chemii a dva jazyky. A ne každý rodič to zvládne vysvětlit," tvrdila.

Zastánci domácí školy se však ohrazují: můžeme si najmout soukromé učitele.

"Navíc dítě z domácí školy je také více komunikativní a konverzuje dobře i s dospělými," odmítá Jan Tupý z Výzkumného ústavu pedagogického další kritiku na individuální vzdělávání, podle níž se děti kvůli škole doma neumí následně zapojit do společnosti. V Česku se učí doma přes tři sta dětí. Zprvu byly hlavně z rodin věřících, nyní o to žádají rodiče, jejichž dítě má zdravotní handicap nebo jeho doprava do školy je složitá.

Učí se lépe než ve škole


Žádost o vzdělávání dítěte doma do páté třídy nyní podává rodič na kteroukoliv základní školu. Ředitel pak rozhodne, zda dítěti povolí zůstat doma. Žák pak dochází jednou za půl roku do školy na přezkoušení. "Máme dokonce zkušenosti, že děti z domácí školy mají i lepší výsledky," říká Bohumil Bulíř, ředitel pražské Základní školy Bratrská.

Podobně by to nyní mělo být i s domácí školou na druhém stupni. Po následující čtyři roky, kdy bude probíhat zkušební testování, mohou rodiče žádost o vzdělávání dítěte doma podat na vybrané základní školy. Které to budou, však zatím ministerstvo neřeklo.


Domácí škola v Česku


Od 1. do 5. třídy základní školy

Žádost o vzdělávání dítěte doma podává rodič na kteroukoliv základní školu.
Její ředitel rozhodne, zda dítěti povolí zůstat doma.
Děti docházejí na přezkoušení do školy jednou za půl roku. Testy jsou písemné i ústní, formu si určuje sama škola.
Aby mohl rodič dítě učit, musí mít maturitu.

Od 6. do 9. třídy základní školy

Zatím nepovoleno. Ministerstvo školství chce nyní od září na čtyři roky spustit pokusné ověřování na vybraných základních školách.