Podle představitelů odvětví lze očekávat vzrůst ceny až o dvě libry (80 až 90 korun) za láhev. Mezinárodní srovnání cen whisky v maloobchodě nemá při tom velkou výpovědní hodnotu, protože jako alkoholický nápoj bývá zatížena speciálními daněmi. Ve Skotsku, kde se pálí, je například dražší než ve Francii, která patří k jejím největším trhům. V Číně klesla dovozní cla na whisky od roku 2001 ze 65 procent na deset procent.


Palírny očekávají, že poptávka v Číně vzhledem k její prosperitě dále poroste. Loni tamní spotřebitelé koupili o 86 procent více whisky než rok před tím. V prvním pololetí tohoto roku vzrostla poptávka o dalších 30 procent. Podle Asociace skotské whisky se Čína dostane ještě letos mezi deset největších trhů.


V zemích, kde se prudce zvýšila životní úroveň významné části obyvatel, zpravidla prudce roste poptávka po luxusním zboží, kam patří i whisky.


Celkově loni vzrostl celosvětový prodej whisky o čtyři procenta na 2,36 miliardy liber. Největší odbyt má tradičně v USA, druhá je Francie a třetí Španělsko. Pravou whisky nelze nijak nahradit, protože se smí pálit jen ve Skotsku. I proto se podobné typy destilátů v jiných zemích jmenují jinak.


Nejsložitějším prvkem její výroby je ovšem míchání, protože navzdory nynější oblibě jednosladové whisky, největší část prodeje tvoří stále klasická whisky míchaná. V ní může být až 30 různých jednosladových whisky. Ty nemusejí vždy pocházet od stejného výrobce - naopak podniky svou whisky navzájem kupují, aby ji mohly namíchat.


Číňané prý ovšem vynalezli vlastní směs: míchají whisky s chlazeným zeleným čajem, což je zřejmě naprostá novinka.