Koncern RWE má zpětně snížit ceny

/Od naší zpravodajky/

Německý energetický koncern RWE se zřejmě musí připravit na žaloby svých velkých průmyslových zákazníků, kteří budou požadovat odškodné. Prezident německého antimonopolního úřadu Ulf Böge totiž firmu včera napomenul, že ve svých cenách neoprávněně zohlednila povolenky na emise CO2, které dostala zdarma. "Ceny účtované průmyslovým zákazníkům se ve výrazné míře dají označit za zneužití tržní moci," řekl.
Společnost by proto podle něj měla zpětně výrazně snížit své ceny za minulý rok. Pokud k tomu nedojde, je podle Bögeho pravděpodobné, že zákazníci budou firmu žalovat. Podobné napomenutí antimonopolního úřadu přitom hrozí i konkurentovi E.ON.

RWE se chce bránit

RWE má nyní možnost se do 22. února příštího roku k napomenutí vyjádřit. Již nyní to ale vypadá, že námitky neuzná. Ve svém včerejším prohlášení tak koncern úřadu vyčetl, že ve svém rozhodnutí pominul základní fakta o tom, jak se na konkurenčním trhu určují ceny, a to, že přehlíží základní tržní nástroje, které jsou nezbytné pro úspěšnou politiku vůči klimatu v Evropě. Cena emisních povolenek, s nimiž se začalo obchodovat počátkem minulého roku, se podle něj odráží i do cen jiných evropských konkurentů. RWE proto nehodlá napomenutí Bögeho akceptovat a v nejhorším chce jít s celým případem až před soud. Antimonopolní úřad si ale stojí za svým, že započítat celkovou hodnotu povolenek nelze. Přijatelné by podle něj bylo zohlednění ceny ve výši 25 procent. Ze stejného důvodu je nyní prověřován také konkurent E.ON. Obě firmy mají podle antimonopolního úřadu na trhu vedoucí postavení, ovládají ho ze 60 procent. A právě tato pozice RWE dle názoru úřadu umožnila přesunout cenu certifikátů na zákazníky. Ti přitom podali také námět k prošetřování celé věci. Stížnost vůči cenám vzneslo pět průmyslových svazů a jeden obchodník s energií.
Pokud se koncernu RWE nepodaří počátkem příštího roku námitky vyvrátit, mohli by jej proto podle Bögeho na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu žalovat jeho klienti. Jaké výše by jejich požadavky mohly dosáhnout, je ale podle dnešního vydání deníku Handelsblatt nejasné. Odhad nechtěl podat ani Böge, ani RWE. Také podle analytiků je odhad těžký, jedná se totiž o bilaterálně dohodnuté smlouvy mezi RWE a jednotlivými velkými zákazníky, které se mohou výrazně lišit. V průměru vloni průmysloví klienti zaplatili devět eur za megawatthodinu.

Co na to experti

Koncern se ale podle Handelsblattu může opřít o názory renomovaných ekonomů. "Z hospodářského hlediska je jasné, že zahrnutí povolenek, které byly vydány zdarma, je nejen možné, ale z hlediska fungování obchodování s povolenkami nutné," míní kolínský profesor ekonomie Axel Ockenfels. Jinak by podle něj bylo pro firmu výhodnější povolenku prodat a vůbec nevyrábět.
Za "ekonomický nesmysl" označuje kritiku úřadu dokonce i Martin Hellwig, bývalý šéf nezávislé monopolní komise, která je poradním sborem vlády.
Toho je si vědom i Böge, který sice uznává, že rozdané povolenky mají jistou cenu, kritizuje ale zneužití moci RWE a E.ON. To podle něj dokazuje i fakt, že se v jiných branžích, jako je například ropný či ocelářský průmysl, hodnota povolenek do konečné ceny tolik nepromítla.