Gazprom kvůli hrozbám Běloruska varoval své zákazníky v Evropě, že mohou mít problémy s dodávkami plynu. Generální šéf Gazpromu Alexej Miller v dnešním rozhovoru pro státní televizi Vesti 24 prohlásil, že firma dnes odeslala dopisy svým partnerům v Litvě, Polsku a Německu o možném přerušení dodávek přes Bělorusko. Na odběratele v České republice by případné zastavení provozu běloruského plynovodu nemělo mít vliv.


Bělorusko se nechce podřídit tlaku Ruska na prudké zvýšení cen zemního plynu a pohrozilo zkomplikováním vývozu ruského plynu. Běloruský místopředseda vlády Vladimir Semaško naznačil, že Minsk nedovolí Rusku posílat dodávky přes běloruské plynovody dál na západ, jestliže s ním ruský monopolní vývozce Gazprom neuzavře do Nového roku dohodu o dodávkách na rok 2007.


"Dodávky plynu do Česka jdou přes Ukrajinu," řekl Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která zemní plyn do ČR dováží.


Semaško v úterý večer po návratu z neúspěšných jednání v Moskvě uvedl, že Bělorusko a Gazprom na sobě vzájemně závisejí. "Jestliže nebudeme mít dohodu o domácích dodávkách plynu, Gazprom nebude mít tranzitní dohodu," řekl místopředseda podle dnešní zprávy agentury Reuters.


Semaško přímo neřekl, že Minsk by v případě nedohody ukončil veškerý tranzit ruského plynu do Polska a Německa. "Myslím, že Gazprom by teď měl vyslat signál a přijet do Minsku. Řada je na nich," dodal místopředseda vlády.
Spor s Běloruskem vyvolává vzpomínky na podobný konflikt, který vznikl o ceny plynu před rokem mezi Gazpromem a Ukrajinou. Kvůli sporu se na několik dní zastavil export ruského plynu do střední a západní Evropy. Ukrajina je však pro ruský vývoz plynu mnohem zásadnější, protože přes ni jde do Evropy plných 80 procent ruského plynu proti 20 procentům přes Bělorusko. S Ukrajinou se již Gazprom na cenách pro příští rok dohodl.


Gazprom v úterý uvedl, že nové kolo jednání mezi ním a Běloruskem o cenách plynu skončilo bez výsledku. Firma nicméně stále doufá, že do konce roku uzavře dohodu, která zajistí Bělorusku dodávky a zaručí hladký tranzit plynu k evropským zákazníkům. Potvrdila rovněž, že pro případ narušení tranzitu si vytvořila v Rakousku a Německu dostatečné zásoby.
Gazprom po Bělorusku původně chtěl zvýšit cenu na 200 dolarů ze současných 47 dolarů za 1000 metrů krychlových. Později dal najevo, že by se spokojil s nárůstem jen na 110 dolarů, pokud Minsk umožní Gazpromu rozdělit se o kontrolu nad místními plynovody.


Bělorusko je dlouhodobým spojencem Ruska, v posledních letech se však vzájemné vztahy začaly kalit. Ruský prezident Vladimir Putin je podle analytiků nespokojen s centralistickým řízením ekonomiky běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem a s jeho neochotou podělit se s Moskvou o vlastnictví velkých podniků.


Bělorusko v podobném sporu před dvěma roky tranzit ruského plynu na západ nenarušilo. Gazprom však Minsk obviňoval z toho, že si bere plyn z tranzitu pro domácí potřebu.


Loňský spor s Ukrajinou západní analytici a často i politici označovali za projev snahy Kremlu zneužívat dodávky surovin k politickému ovlivňování země, jejíž politika nebyla Moskvě vhod. Spor s Běloruskem takovéto dohady nevyvolává.

Lukašenko je na Západě obviňován z porušování lidských práv a politických svobod a žádné větší sympatie zde nevzbuzuje.
Gazprom vždy tvrdil, že se ve svých nárocích řídí ekonomickými důvody v rámci strategie převést ceny pro bývalé sovětské republiky na tržní úroveň. Bělorusko platí nyní stejně jako ruští zákazníci, zatímco chudé Moldavsko dává 170 dolarů za 1000 kubíků a Gruzie bude od příštího roku muset platit 235 dolarů. To je již téměř tolik, kolik platí spotřebitelé v západní Evropě.


Semaško předpokládá, že jednání s Gazpromem se potáhnou ještě v lednu a únoru. "Cena bude prozatím 46,7 dolaru, protože při neexistenci nové dohody platí stará smlouva," řekl běloruský vicepremiér.