Slovinsko přešlo v noci na dnešek na placení eurem bez komplikací. Uvedl to Slavko Cimprič z asociace slovinských bank. Země se tak stala prvním státem, který přijal euro za svou měnu od jeho zavedení v roce 2002; eurozóna tak má ode dneška 13 členů. Žádná z devíti dalších zemí, s nimiž Slovinsko vstoupilo do EU v roce 2004, pravděpodobně nepřijme euro před rokem 2009.


Mnoho Slovinců má z nové měny smíšené pocity. "Těšila jsem se na euro, protože usnadní cestování do zahraničí, ale zároveň se bojím, že by ceny mohly jít nahoru," uvedla například 20letá studentka z Lublaně Nina Peskarová.


Podle slovinských představitelů se potřebné změny uskutečnily kolem půlnoci hladce. Například ve čtyři hodiny ráno bylo opět v provozu 70 procent všech bankomatů, jejichž provoz se kvůli nové měně tři hodiny před půlnocí zastavil. Terminály pro platby kartami byly v restauracích a obchodech v provozu již v jednu hodinu po půlnoci, odpojeny byly po dvě hodiny.
"Jsem velmi rád, že mohu říct, že nebyly hlášeny žádné potíže," uvedl Cimprič. "Jsem si jist, že všechny bankomaty budou fungovat do konce dnešního dne, jak jsme plánovali," dodal.


Mnoho slovinských bank má dnes i v úterý otevřeno, přestože jsou svátky, aby mohly lidem měnit tolary na eura. Podle dostupných informací se zatím nikde fronty netvoří. "Lidé se chovají rozumně," řekl tiskový mluvčí NLB, největší slovinské banky, agentuře Reuters.


Slovinsko předstihlo na cestě do Evropské měnové unie všechny ostatní státy, s nimiž v květnu 2004 vstoupilo do EU. Podle analytiků nejspíš v tomto desetiletí nezavede euro žádný další z nových států EU.


Ačkoli šest z nich už je v takzvaném mechanismu směnných kurzů ERM-2, který je považován za předstupeň přijetí eura, ani jeden prozatím podle zprávy Evropské komise z počátku prosince neplní všechna kritéria vstupu do eurozóny. V ERM-2 jsou tři pobaltské republiky, Kypr, Malta a Slovensko.


Češi si na euro ještě počkají. Ministerstvo financí ani Česká národní banka už nepovažují za reálné, aby země přijala euro už v roce 2010, jak se původně předpokládalo. Analytici počítají se zavedením eura v letech 2012 až 2013. Odpůrci přijetí eura zatím mírně převládají nad jeho zastánci.