Průměrný byt v newyorské čtvrti Manhattan se na konci loňského roku prodával za 1,14 milionu dolarů (asi 23,6 milionu Kč). To je meziroční nárůst zhruba o pět procent a znamená to nový rekord. Uvedly to realitní firmy Brown Harris Stevens a Halstead Property.

Vývoj na Manhattanu je odlišný od vývoje na většině území USA, kde ceny realit klesají. Na Manhattanu se nejvíce zvýšila cena v oblasti Upper West Side, kde se čtyřpokojové a větší byty prodávají v průměru za 5,7 milionu dolarů (více než 118 milionů Kč). Meziročně je to nárůst asi o 48 procent. Za třípokojový a větší byt v lokalitě Upper East Side se průměrně platí 3,8 milionu dolarů. Meziročně se tam cena zvýšila o 22 procent.

Na rekordu je také cenový medián, který se posunul na 760.000 dolarů. To je o devět procent vyšší cena než na konci roku 2005. Medián je střední hodnota. To znamená, že přesně polovina bytů je dražší a polovina levnější než je medián. Právě medián má větší vypovídací hodnotu tam, kde existuje velký rozptyl cen, a kde by tudíž stanovení aritmetického průměru neposkytlo reálný obraz situace.

Autor zpráv Greg Heym řekl, že medián je i důležitým ukazatelem stability trhu. Heym je hlavním ekonomem společnosti Terra Holdings, která vlastní jak firmu Brown Harris, tak Halstead Property. Heym je členem hospodářského poradního výboru města, který zjistil, že realitní trh na Manhattanu je teď mnohem vyrovnanější než byl před pár lety. Ceny se tedy zvyšují zvolna, zatímco v minulosti během roku mnohdy výrazně kolísaly.

Průměrná cena jednoho čtverečního metru se na Manhattanu koncem loňského roku zvýšila na 1050 dolarů, což je nový rekord. O rok dříve přesáhla 979 dolarů. Podle Heyma nelze očekávat, že by ceny bytů na Manhattanu začaly v tomto roce klesat. Ve městě totiž přibývá pracovních míst, ekonomika je tam v dobrém stavu a relativně nízké jsou také úroky.

Nezanedbatelným faktorem je i stav akciového trhu v USA. Ceny akcií se v loňském roce výrazně zvýšily a většina makléřů se od svých zaměstnavatelů dočká vysokých prémií. Ty se nezřídka pohybují v řádu milionů dolarů, takže se dá čekat, že makléři za část prémií nakoupí nové byty. Na prémiích se letos mezi makléře rozdělí podle odhadů asi 24 miliard dolarů.